zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Grónskou nezávislost může zajistit ropa

24.11.2005
Geologie
Grónskou nezávislost může zajistit ropa
Přede dvěma lety přivodila pád grónské vlády eskymácká léčitelka, kterou si najal kabinet premiéra Hanse Enoksena, aby z vládních budov silou své vůle vymýtila zlé duchy, jež kalí vztahy mezi Inuity a dánskou menšinou. Přede dvěma měsíci zase nadměrné výdaje za návštěvy striptérských klubů a japonských restaurací servírujících suši, které dva ministři vlády následující hradili z veřejných fondů.
Největší ostrov světa Grónsko, veliký jako pětina Evropy, na sebe před lety obracel pozornost okolního světa především faktem, že je z osmdesáti procent pokryt věčným ledem. Dnes díky globálnímu oteplování a rychlému ústupu ledovců láká těžařské společnosti, které mohou vládě v Nuuku zajistit stamiliónové příjmy, a tím i základní předpoklad pro vyhlášení grónské nezávislosti.
Polovinu státních výdajů ostrova o rozloze přesahující dva milióny kilometrů čtverečních, a obývaného 50 tisíci Inuity nyní hradí Dánsko. Enoksenův kabinet počítá ale s tím, že by Grónsko mohlo být už za několik let soběstačné.
Přispět k tomu má rozvoj turistického průmyslu, vyšší kvóty rybolovu a ložiska ropy.

Vrty u Nuuku
Enoksenovi sociální demokraté, kteří v Nuuku v uplynulých dvou letech vládli společně s levicovým Eskymáckým bratrstvem, už podepsali letos v lednu nový kontrakt s kanadskou společností EnCana Corporation. Ta bude ropu hledat v moři západně od hlavního města Grónska.
Předběžný geologický průzkum ukázal, že by pod mořským dnem mohly být ukryty až dvě miliardy barelů suroviny. Ty by v příštích třiceti letech mohly vládě v Nuuku zajistit jen na licenčních poplatcích 70 miliard dánských korun (přes deset miliard dolarů).
"Jeden vrt provedený v moři západně od Grónska stojí 300 miliónů dánských korun (přibližně 50 miliónů dolarů), což nejlépe dokládá, jak vážný zájem má kanadská společnost o těžbu," tvrdí Jörn Skov Nielsen, šéf Úřadu pro nerostné suroviny a ropu v Nuuku.
V příštím roce hodlá Enoksenova vláda, která vyhrála předčasné parlamentní volby z minulého týdne, vypsat v pořadí již čtvrté kolo koncesí pro oblast ležící u zálivu Disko, 600 kilometrů severně od hlavního města Grónska.
Společnost TGS Nopec, sídlící v Oslo, je přesvědčena, že v okolí ostrova se nacházejí stejně vydatná ložiska ropy jako v Norském moři. Ta se zasloužila mimo jiné o to, že Norsko vévodí již pátým rokem po sobě žebříčku zemí s nejvyšším indexem lidského rozvoje a má hrubý domácí produkt na obyvatele srovnatelný se Spojenými státy.

Turisté u tajících ledovců
Grónsko s jeho fjordy, velrybami a polární září začali před několika lety objevovat také turisté. Dnes navštíví ostrov každoročně 30 tisíc Dánů, Němců, Britů a Španělů. Pravidelné lety ke grónskému pobřeží z hlavního města Islandu Reykavíku zavedla společnost Iceland Air.
O nejnovější atrakci se postaralo právě závratné tempo globálního oteplování.
Z městečka Ilulissat ležícího v zálivu Disko vozí místní cestovní kancelář turisty v rybářských kutrech k ledovci Sermeq. Tam mohou pozorovat, jak se s mohutným řevem řítí do moře mnohatunové bloky odpadávající z čela ledovce.
"Nikdy jsem neviděl nic podobného. Led a sníh máme u nás doma, tam ale nemizí hromadně v oceánu. O tomhle budu vyprávět vnoučatům, až budu starý," řekl agentuře AP dvaačtyřicetiletý Javier González z katalánské Barcelony.
Díra v ozónové vrstvě nad Arktidou už odkryla ložiska zlata poblíž Nuuku a naleziště rubínů u Kimmirutu 160 kilometrů jižně od hlavního města.
Tání ledovců, z nichž některé ustoupí za rok až o kilometr, začíná ale Nuuku dělat starosti. Grónsko je největší zásobárnou pitné vody na světě a export této komodity přináší do státní pokladny milióny dánských korun.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí