zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z lesů na Litoměřicku vánoční stromky na trh nepůjdou

30.11.2005
Les
Z lesů na Litoměřicku vánoční stromky na trh nepůjdou

Litoměřicko - Z lesů na Litoměřicku bude do místních domácností plynout jen minimum stromků. Jejich drtivá většina je pěstována cíleně na speciálních plantážích mimo region, stromky jsou přitom ošetřeny zpomalovacími preparáty, při pomalém růstu jsou totiž hustší.

"My vánoční stromky neprodukujeme, " uvedl vedoucí Lesní správy Litoměřice Lesů ČR Luděk Šír. Lesy mají objednány společnosti, které kromě jiného provádějí takzvané výchovné zásahy. Z nich si mohou vybrat vhodné stromky do vánočního prodeje. "Logicky se ale zbavujeme stromků, které nepotřebujeme. Z lesů tedy nejdou tak kvalitní stromky jako z plantáží," uvedl Luděk Šír. Výchovné zásahy jsou podle něj směřovány zejména do 4. kvartálu, aby mohly stromky své využití najít.

Minimální produkci stromků k vánočním účelům z lesů v regionu potvrzuje i to, že na území v působnosti správy je jen 27 procent jehličnatých stromů, zbytek je listnatých.

I v regionu se ale správci lesů setkávají každoročně se zloději stromků. Ti mohou napáchat na kulturách velké škody. "Nejúčinnějším prostředkem v boji s nimi je záměrné poškození stromku ulomením větvičky. Pro zloděje pak není atraktivní, přičemž růst není nijak narušen, " uvedl Luděk Šír.

Dalším způsobem v boji proti zlodějům je natření větví látkou proti okusu zvěří. Ta začne po přenesení do tepla tak zapáchat, že lidé ukradený stromek raději vyhodí. Nezanedbatelná je také spolupráce s policií ČR. "V potencionálně ohrožených oblastech, tedy na Roudnicku, Litoměřicku a Úštěcku spolupracujeme s příslušnými obvodními odděleními, " konstatoval Luděk Šír. Podle jeho zkušeností se častěji kradou borovice než smrky.

VÁNOČNÍ STROMKY

* Z lesů poputuje na Vánoce jen minimun stromků

* I přesto musí lesáci bojovat v tento čas proti zlodějům

* Drtivá většina stromků je pěstována na speciálních plantážích

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí