zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Havlíčkův Brod použije výhru za třídění na recyklaci bioodpadů

02.12.2005
Odpady
Havlíčkův Brod použije výhru za třídění na recyklaci bioodpadů

HAVLÍČKŮV BROD -- Havlíčkův Brod použije letošní výhru za třídění odpadů na zavedení recyklace biologicky rozložitelných odpadků. Za odměnu 100 000 korun nakoupí přes sto nádob na kompostování zbytků z domácností a se slevou je nabídne lidem, řekl dnes ČTK Beno Trávníček z odboru životního prostředí.

Město bude zřejmě první v kraji, které podobný systém začne zavádět. Podle krajského plánu odpadového hospodářství ale má být v nejbližších letech v domácnostech Vysočiny rozmístěno 90 000 kompostérů; náklady na jejich nákup se odhadují na 180 milionů.

"Systém nakládání s bioodpadem ve městě chybí," vysvětlil Trávníček. Domácí kompostéry budou určeny obyvatelům rodinných nebo řadových domů. Odpad si v nich sami zkompostují a využijí třeba jako hnojivo pro pěstování květin. Při nákupu levnější nádoby se ale obyvatelé budou muset zavázat, že radnici umožní provést kontrolu jejího využití.

Za třídění komunálního odpadu v uplynulých dvou letech letos město získalo 1. cenu Křišťálová popelnice 2005 v soutěži, kterou druhým rokem pořádá společnost Eko-kom. Havlíčkův Brod zvítězil v konkurenci 5000 obcí a na zlepšení životního prostředí dostal 100 000 korun. V krajské soutěži, kterou Eko-kom pořádal od letošního dubna do konce září, se Brod mezi obcemi s více než 10 000 obyvatel umístil na 3. místě; každý obyvatel v průměru vytřídil 16,6 kilogramu odpadků.

Obyvatelé města jsou zvyklí třídit papír, plastysklo. Na rozdíl od většiny sídel kraje již léta oddělují i barevné a bílé sklo. Po městě je rozmístěno asi 400 kontejnerů. Podle plánu odpadového hospodářství, který nyní schválilo zastupitelstvo, by ročně mělo přibývat pět nových stání. V příštím roce radnice vyzkouší i sběr odpadků do pytlů. Měl by ulehčit třídění v lokalitách, kam se kvůli nedostatku místa nevejdou kontejnery. Na větší vzdálenosti se lidem s odpadky chodit nechce.

Věra Stejskalová
Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí