zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Myslivci jsou proti rysím hlídkám ekologů, ruší prý zvěř

05.12.2005
Les
Myslivci jsou proti rysím hlídkám ekologů, ruší prý zvěř

Myslivci jsou proti rysím a vlčím hlídkám, které v posledních letech v zimě organizují ekologové z Hnutí Duha. Tím, že v okolí krmelišť hledají stopy, ruší zvěř, která má být v zimních měsících v klidu, řekl dnes novinářům jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Vladimír Broukal. Nesouhlasí také s tvrzením hnutí, že bylo za posledních 20 let upytlačeno 500 rysů. Z matematických modelů nárůstu populace rysa ostrovida podle myslivců vyplývá, že není možné, aby bylo uloveno takové množství kusů. V Česku bylo vypuštěno 12 těchto šelem, údaje o 500 zvířatech ulovených pytláky jsou absurdní, zdůraznil.

Rysí hlídky ekologického Hnutí Duha vyrážejí na Šumavu s prvním sněhem. Letos čítají 60 dobrovolníků z řad studentů a ochránců přírody. Mají za úkol především odradit pytláky, kteří rysy střílejí. Loni rysí hlídky organizovali poprvé, inspirovali se vlčími hlídkami, které se už sedmým rokem pohybují v Beskydech. Podle ekologů myslivci rysy zastřelí, když čekají na divoká prasata, prý je na sněhu vystopují.

Myslivci se podle Broukala ochraně velkých šelem již delší dobu věnují. Vyhlásili boj proti jakékoli formě pytláctví. Vydali také plakáty vyzývající k ochraně těchto predátorů. Myslivecká jednota také spolupracuje s ministerstvem životního prostředí a Agenturou ochrany přírody na záchranném programu velkých šelem.

Počet rysů se v poslední době snížil, odhaduje se, že jich na území republiky je 100 až 120, uvedl Jaroslav Kovařík z ministerstva životního prostředí. Podle něj je odhad ekologů o počtu upytlačených rysů zřejmě nereálný. Rysové jsou ohroženi hustou dopravou i pytláky. Ubývat jich může i kvůli tomu, že je zvěř začala respektovat jako predátory a přestala tak být pro rysy snadnou kořistí, poznamenal. S tím souhlasí i myslivci.

Zdroj: www.agris.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí