zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radar NATO maďarskou přírodu neohrozí

06.12.2005
Příroda
Radar NATO maďarskou přírodu neohrozí
BUDAPEŠŤ - Maďarští ochranáři za vydatné pomoci maďarského prezidenta László Sólyoma zabránili výstavbě radaru NATO v chráněné oblasti vrchu Zengö na jihu země. Jak rozhodla maďarská vláda, radar se postaví na jiném místě, aby Maďarsko dostálo svým spojeneckým závazkům na zajištění ochrany jižní hranice NATO.
     Ochranáři proti výstavbě radaru protestovali téměř dva roky a v poslední době se v celé záležitosti angažoval také nový prezident, který má velmi blízko k ochranářským organizacím. V minulosti byl jejich aktivním členem, pořádal například masové protesty proti vodnímu dílu na Dunaji Gabčíkovo-Nagymaros. Sólyom na podzim osobně vystoupil na vrch Zengö, aby tím dal najevo svůj nesouhlas s výstavbou radaru.
     Prezident Sólyom o celé problematice jednal s premiérem Ferencem Gyurcsánym. K dohodě došlo na poslední chvíli, protože převážnou většinu nákladů na výstavbu radaru pokryje Aliance pouze v případě, že jeho výstavba bude ukončena do konce roku 2006. S novým umístěním musí ještě vyjádřit souhlas bruselská centrála NATO.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí