zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR chtějí v Číně zalesnit až 10.000 hektarů nevyužívané půdy

07.12.2005
Les
Lesy ČR chtějí v Číně zalesnit až 10.000 hektarů nevyužívané půdy

Státní podnik Lesy České republiky chystá v Číně účast v projektu Zelená Čína na zalesnění až 10.000 hektarů nevyužívané půdy kolem Žluté řeky (Chuang-che). V Číně chtějí státní lesy hlavně uplatnit své zkušenosti a dovednosti v lesnickém oboru. Náklady spojené se zahájením projektu a vznikem společného podniku by měla hradit čínská strana, která na to již vyčlenila asi 2,5 milionu dolarů (62 milionů korun). ČTK to řekla mluvčí LČR Alexandra Křižková. Nyní LČR připravují vyslání expertní skupiny, která by měla přímo v Číně, jejíž premiér Wen Ťia-pao ve čtvrtek navštíví Česko, důkladně analyzovat místní podmínky.

Ze zjištění expertní skupiny LČR následně sestaví obchodní plán a posoudí výhodnost celého projektu. "Zda se projekt bude realizovat, by mělo být jasné do poloviny příštího roku," řekla mluvčí. Poznamenala, že definitivní rozhodnutí o startu projektu musí učinit zakladatel LČR, kterým je ministerstvo zemědělství. Projekt počítá s intenzivním lesnickým využitím nyní opuštěné a zemědělskou produkcí vyčerpané půdy v autonomní oblasti Ning- sia. "Zalesnění by mělo také vyřešit tamní problém eroze půdy," řekla Křižková. V případném společném podniku by Lesy ČR měly podíl 51 procent. Pokud by byl projekt Zelená Čína úspěšný, mohl by pokračovat. "Potenciál zalesnění se odhaduje až na 300.000 hektarů," uvedla mluvčí. V dalších letech by se aktivity českých lesníků mohly zaměřit i na těžbu a zpracování dřeva. Vedle státního podniku by se pak v Číně mohly angažovat i české soukromé firmy. LČR patří 1,37 milionu hektarů lesa, tedy asi polovina lesů v ČR.

Loni podnik zvýšil čistý zisk trojnásobně na 469 milionů korun při tržbách 4,64 miliardy korun. Letos do září zvedl zisk meziročně o 82 procent na 1,11 miliardy korun. Růst firma přičítá změně smluvních vztahů s obchodními partnery.

Zdroj: www.Agris.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí