zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kvůli slovíčkům se ekologické programy mohou snížit o miliardy korun

07.12.2005
Obecné
Kvůli slovíčkům se ekologické programy mohou snížit o miliardy korun

Důležité ekologické investice z evropských fondů mohou být vážně ohroženy, pokud se ministerstva rozhodnou vypustit životní prostředí ze seznamu priorit takzvaného Národního rozvojového plánu. Hnutí DUHA dnes na veřejném projednávání varuje, že to může znamenat razantní seškrtání peněz na významné projekty, jako jsou čističky odpadních vod, lepší recyklace nebo čisté obnovitelné zdroje energie.
 
Národní rozvojový plán určuje hlavní oblasti, do kterých stát bude investovat finance z evropských fondů v letech 2007-2013. Ministerstvo pro místní rozvoj ve výčtu takzvaných prioritních os vyškrtlo životní prostředí. Nahradilo jej prioritou, která spojuje dopravní projekty, ekologické programy, energetické sítě či dostupnost internetu.
 
Vládní zpráva o indikátorech udržitelného rozvoje, kterou ministři dostali na stůl koncem listopadu, varuje mimo jiné před soustavným poklesem veřejných investic do ekologických projektů. Státní výdaje na životní prostředí se snížily z 1,5 % hrubého domácího produktu v roce 1992 na 0,5 % HDP v posledních šesti letech. Na stejný trend poukazuje také říjnová zpráva OECD o české ekologické politice.
 
Hnutí DUHA na problém poukáže na dnešním veřejném projednávání Národního rozvojového plánu. Zároveň napsalo ministrovi Radko Martinkovi, aby do seznamu priorit byl vrácen bod: Ochrana a zlepšení životního prostředí.

Petra Kolínská z Hnutí DUHA, zástupkyně ekologických organizací v oficiálním týmu, který připomínkuje Národní rozvojový plán, řekla:
"Na první pohled jde o formalitu. Ve skutečnosti ovšem tento jediný škrt může znamenat o desítky miliard korun méně na důležité ekologické projekty, jako je recyklace odpadu, čističky odpadních vod nebo obnovitelné zdroje energie. Navíc je úsměvná úporná snaha úředníků přejmenovat životní prostředí na prostředí fyzické. Znamená to, že se programy nebudou vztahovat třeba na chemické znečištění?"             

Kontakt:
Petra Kolínská, telefon 604 207 302, email petra.kolinska@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí