zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První palestinská ZOO v Gaze

08.12.2005
Příroda
První palestinská ZOO v Gaze

Malá lvice, papoušci, želvy, ale také labuť a pštros, kachny, krocan, holubi a králík jsou mimo jiné exponáty zoologické zahrady v Gaze. Mě nejvíc zaujala lvice a také soužití papoušků a želv. Lvice je zatím malá, jsou jí čtyři měsíce, měří tak šedesát centimetrů, ale roste jako z vody. Tady v Gaze se už proslavila tím, že se ubránila zlodějům, kteří si ji chtěli odnést

Zahrada byla otevřena 3. listopadu a ozbrojenci si odnesli lvíče tři dny předtím. Ředitel zoologické zahrady, pan Saud Šawa, k tomu říká: "Maskovaní a ozbrojení zloději vtrhli do ZOO a ukradli lvíčka. Ale malá lvice, která s ním byla v kleci, se ubránila." Podle místního veterináře se pak malá lvice tři dny trápila, ze smutku a stesku nežrala ani nepila. Díval jsem se na ni, teď už zase spokojenou a klidnou. Pokud zloději nechtěli lva sníst, což předpokládám, že nechtěli, tak se teď asi diví, jak jim roste pod rukama, protože podle odborníků lev v tomto věku velmi rychle nabývá na váze. Policisté pátrají, prý už mají stopu, ale zatím nic. I ve chvíli, kdy se okolo lvice motala spousta dětí, zachovávala naprostý klid, a dokonce se mi zdálo, že se trochu usmívá. Veterinář Rámí Nachchál vysvětluje: "Lev neútočí na člověka. Jenom když je hladový nebo když ho člověk provokuje." Namítl jsem, že lev má hlad pořád. "To je pravda, ale snažíme se je krmit a poskytnout jim vše, co je potřeba."

Když jsem přišel do zoologické zahrady, dřív než se mě ujal ředitel a jeho spolupracovníci, slyšel jsem dětský křik a smích. Na návštěvě tu byla mateřská škola. Zahrada na první pohled působí jako zahrada mateřské školy, navíc, protože se čeká, že sem bude chodit hodně děti, tu je hodně prolézaček. I proto, že zvířat zatím není mnoho. Velký zájem přitahovali papoušci, kteří klidně zobali ze stejné misky jako želvy. A pěkně pohromadě. Dalším tahákem jsou opičky, které se samozřejmě předvádějí. Ale v zahradě mají také tři rysy ostrovidy, pumu a velkou sovu pálenou. Není divu, že se odsud dětem nechce.

Prohlídky zatím neprobíhají běžným způsobem, ale učitelky dají dětem volno a ty se rozutíkají ke zvířátkům, která se jim líbila nejvíc. Jeden klučina běžel k hnědému pštrosovi, který opravdu důstojně zastupoval všechny pštrosy světa. Kluk strkal do klece ruku, jako by si s velkým pštrosem povídal. Pštrosovi to kupodivu nevadilo, dokonce se zdálo, že se také dobře baví. Zatím je jeho klec poměrně malá, ale už se mu dělá výběh, který odpovídá jeho potřebě volného prostoru. Doktor Rámí Nachchál to uvedl na pravou míru: "Pštros je přátelský, ale kdyby měl u sebe partnerku, byl by agresivní. Zdá se, že se mu u nás líbí, a až bude mít hotový výběh, bude mu ještě líp."

Zoologická zahrada v Gaze tvoří tak jednu setinu toho, co máme v zoologických zahradách u nás. Ale pro děti je to zázrak, protože většinu svého života zažívaly palestinská povstání. Ve chvíli, kdy jsem poslouchal svůj záznam ze ZOO v Gaze, se mi zdálo, že to je z nějakého venkovského stavení, protože největší randál tam dělal kohout, který mě sice připadal jako běžný, ale doktor Rámí mě vyvedl z omylu, protože prý má pod krkem zvláštní barevný načepýřený límec. Zoologická zahrada v Gaze je ale nejpozoruhodnější tím, kde vznikla - v pásmu Gazy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí