zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Clinton ostře kritizoval Bushe za jeho ekologickou politiku

12.12.2005
Obecné
Clinton ostře kritizoval Bushe za jeho ekologickou politiku
MONTREAL - Bývalý americký prezident Bill Clinton na ekologické konferenci OSN v kanadském Montrealu ostře odsoudil ekologickou politiku svého nástupce v čele USA George Bushe.

Na shromáždění politiků, ekologů a dalších představitelů z více než 180 zemí světa prohlásil, že Bushova vláda, která tvrdí, že omezování emisí skleníkových plynů by poškodilo ekonomiku Spojených států, se "naprosto mýlí".

"Zásadními opatřeními na podporu rozvoje úsporných energetických technologií bychom mohli nejen splnit, ale i překročit cíle stanovené kjótskou konferencí a přitom posílit, nikoli oslabit naši ekonomiku," prohlásil Clinton.

Clinton, který podporoval závěry kjótské konference stanovující limity pro omezení emisí skleníkových plynů, jež odmítá nynější Bushova vláda, vystoupil v závěru dvoutýdenní konference, v jejímž průběhu se Spojené státy mnohokrát staly terčem tvrdé kritiky.

Většina delegátů projevila na konferenci připravenost zahájit i bez USA nové kolo jednání o omezení emisí skleníkových plynů, které způsobují globální oteplování planety.

"Nikdo již dávno seriózně nezpochybňuje, že globální změny klimatu jsou skutečné, že se zrychlují a že souvisejí s činností lidí," řekl dále Clinton. "Není nám dosud jasné, jak hluboké tyto změny budou a jak rychle přijdou, ale je nám naprosto jasné, že to nebudou změny k lepšímu."

Účastníci konference dnes dosáhli neformální dohody o zahájení "dialogu o dlouhodobé spolupráci" v boji proti globálnímu oteplování. Součástí dohody nejsou Spojené státy a Saúdská Arábie.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí