zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bohatí slibují, že v obchodě pomohou chudým

14.12.2005
Obecné
Bohatí slibují, že v obchodě pomohou chudým
Jak je možné, že v Nigeru letos na jaře propukl hladomor, když poslední sklizeň v listopadu byla průměrná, a dokonce o čtvrtinu vyšší než v roce 2000, kdy nikdo na poplach nebil?
Vedle sucha a kobylek je podle analýzy časopisu Economist na vině především obchod s potravinami mezi Nigerem a jeho sousedy, kteří změnili vývozní politiku pro obiloviny a další krmivo. Nigerským pastýřům tak výrazně vzrostly ceny krmiva pro dobytek a zároveň se snížila cena vykupovaného masa. Výsledkem byl hladomor a zoufalé volání o pomoc.
Ministerská konference Světové obchodní organizace, která dnes začíná v Hongkongu, se má více než v minulosti věnovat právě obchodním bariérám, které mezi sebou mají státy, řazené do rozvojového světa. Bohaté země jako státy Evropské unie nebo USA tvrdě vyjednávají o snížení zemědělských dotací, o odbourávání tarifů a kvót, ale středně rozvinuté státy jako Indie, Brazílie nebo Čína nikdo netlačí k tomu, aby své často tvrdě chráněné trhy liberalizovaly - a to i ve prospěch těch nejchudších.
Samotné snížení zemědělských dotací bohatých zemí není řešením.
"Odstranění zemědělských dotací by mělo silný dopad na řadu rozvojových zemí. Některým přinese pozitivní zprávy (vzrůst světových cen pro hlavní vývozce potravin), pro mnohé však dopady liberalizace v zemědělství budou negativní," uvádí zpráva Pražského institutu pro globální politiku - Glopolis, analyzující postoje aktérů konference.
Mnohé země totiž budou muset platit více za dovážené potraviny nebo cena jejich vývozů bude nižší, neboť jiné země budou mít preferenční přístup na evropský trh, o který se bojuje nejvíce. Velký spor se vede například o banány, na nichž závisejí některé státy Střední Ameriky. Panama a Honduras chtějí, aby EU nezaváděla vyšší cla na dovoz banánů a zároveň nezvýhodňovala jiné dovozce přidělením kvót na dovoz banánů bez cel. "Přirozenějším a ekologičtějším způsobem, jak tuto ztrátu vyvážit, by mohlo být snížení bariér v obchodě mezi rozvojovými zeměmi navzájem," uvádí analýza.
Přitom hlavní překážkou pro posun v jednáních Světové obchodní organizace byl dosud spor mezi bohatými a chudými. Politici z EU a USA odmítali hovořit o změně zemědělské politiky, pokud středně rozvinuté státy jako Indie nebo Brazílie nepovolí v přístupu na průmyslové trhy.
Nyní se více očekává, že zatímco hlavní jednání neuspějí, tak američtí a evropští vyjednávači se budou pokoušet prosadit stranou hlavního proudu některé dohody, které by pomohly osmačtyřiceti nejméně rozvinutým zemím. "Pro úspěch je v Hongkongu životně důležité, abychom dosáhli dohody pro rozvojové země," citoval list Wall Street Journal evropského komisaře pro obchod Petera Mandelsona.
Nejchudší státy jsou ale v podezření, že budou bohatými využity pro dosažení širších dohod, které nakonec stejně budou pouze ve prospěch těch bohatších. Proti tomu a proti další liberalizaci globálního obchodu budou také protestovat v ulicích Hongkongu tisíce aktivistů z celého světa.

O co jde v Hongkongu
Udržet důvěru ve fungování mnohostranných obchodních dohod: v případě krachu jednání se může jednat až o zpochybnění role WTO.
Otevření trhů pro zemědělské a průmyslové produkty a služby: bude odsunuto na jednání v roce 2006.
Dohodnutí harmonogramu jednání pro rok 2006 tak, aby se stihlo kolo z Dauhá uzavřít do konce příštího roku: dohoda je pravděpodobná.
Jednání o specifických otázkách bavlny a banánů: skupina afrických států tlačí na USA, aby zrušily dotace svým pěstitelům bavlny, skupina středoamerických zemí chce rovný přístup na evropský trh s banány.
Revize pravidel WTO týkajících se dumpingu, dotací a regionálních dohod: bude odsunuto.
Pomoc osmačtyřiceti nejchudším zemím: největší naděje na dohodu ještě v Hongkongu.
Zjednodušení obchodních formalit na hranicích a posílení zvláštních opatření pro rozvojové země: bude odsunuto.
Přijetí nových členů: Saúdská Arábie bude 149. členem WTO, Tonga bude přijata až po splnění všech formalit, ale už se účastní jednání.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí