zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stavební úřad Pohořelice nezákonně vyloučil Děti Země z řízení o drůbežárně

15.12.2005
Zemědělství
Stavební úřad Pohořelice nezákonně vyloučil Děti Země z řízení o drůbežárně

Děti Země podávají odvolání proti nezákonnému vyloučení ze dvou kolaudačních řízení

Stavební úřad Pohořelice rozhodl o tom, že Děti Země nejsou účastníky kolaudačních řízení souvisejících s kontroverzní stavbou farmy pro chov brojlerů v Malešovicích. Děti Země proti tomuto rozhodnutí dnes podaly odvolání.

“Jsme přesvědčeni o tom, že rozhodnutí stavebního úřadu je nezákonné a že máme nárok na účast v řízeních,” vysvětluje odvolání Dětí Země Martin Hyťha. “Je možné, že jsme byli vyloučeni kvůli podání námitek a připomínek a upozorňování na různé nezákonnosti v řízení.”

Děti Země totiž upozornily na část dokumentace týkající se technologie vybavení hal, která je v příkrém rozporu s platnými právními předpisy. Na ústním jednání sice investor slíbil nápravu, ale podle sdělení stavebního úřadu nebudou účastníci řízení s novým dokumentem vůbec seznámeni. “Jedná se o další zjevně nezákonný postup stavebního úřadu,” konstatuje Hyťha.

Do doby, než bude rozhodnutí o vyloučení účastníka pravomocné, jsou Děti Země stále platnými účastníky kolaudačních řízení. Rozhodnutí nabude právní moci až v případě, že by jej odvolací orgán, kterým je Krajský úřad Jihomoravského kraje, potvrdil.

Stavební úřad ve svém rozhodnutí argumentuje tím, že stavební zákon při stanovování okruhu účastníků kolaudačních řízení nehovoří o občanských sdruženích, ani neodkazuje výslovně na jiné právní předpisy. Občanská sdružení mají ale na účast v těchto řízeních nárok podle § 70 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Tento zákon je navíc vůči stavebnímu zákonu speciální, jeho ustanovení se tedy použijí přednostně.

Další informace:
· Ing. Jana Dvořáková, Městský úřad Pohořelice – stavební úřad, tel.: 519 301 340
· Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň, tel.: 377 240 772, 606 104 784

Děti Země realizují projekt týkající se staveb pro zemědělství díky laskavé podpoře Nadace Partnerství.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí