zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Auta a zelí

19.12.2005
Zemědělství
Auta a zelí
Skvělá čísla o hospodářském růstu příliš lehce platíme přírodou.

Česká ekonomika je na čtyřech kolech, shodují se analytici, a jede rychleji, než se čekalo. Automobilová monokultura nám zatím svědčí a tak převažuje pocit roztrpčení z nedohody v Nošovicích. Tam uhájilo pozice zelí. Pokud by korejskou automobilku Hyundai pouze přesunulo do nedalekého Mošnova, je však jen dobře. Úrodná pole nabízíme pro průmyslové stavby příliš lehkomyslně. Příroda není spotřební materiál, který lze příležitostně dokoupit. Měli bychom zbystřit nad průlomem v jednání mezinárodní ekologické konference v Montrealu, která zatáhla do Kjótského procesu (byť pod jiným jménem) i Spojené státy, které se dosud aktivní spolupráci v tomto směru vyhýbaly. Stav planety je vážnější a budeme potřebovat větší pružnost pro chvíli, kdy bude třeba udělat nějaký manévr.

NE VŠICHNI SI UŽÍVAJÍ rychlého hospodářského růstu. Problém neleží jen v chudobě, ale zejména v chybějící motivaci těchto vrstev k ekonomické aktivitě, říká volební lídr ODS v Ústeckém kraji Petr Gandalovič v rozhovoru, jehož podstatná část se točila kolem tématu lidí na sociálním dně. Čerpal ze zkušenosti primátora města, které je mediálně slavné díky Matiční ulici. Odpovídal i na otázku Emila Szirmaie, zda může hrozit ze strany sociálně vyloučené romské komunity podobná revolta, jakou jsme byli nedávno svědky ve Francii. Neobává se ani tak povstání, jako spíš šíření nakažlivých chorob v děsivých hygienických podmínkách, masového užívání drog a gamblerství. Kraj však má i jinou tvář, jak ukazují třeba rozvojové plány ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

NÁVŠTĚVA ČÍNSKÉHO PREMIÉRA Wen Ťia-paa v Praze je právem označována za "návštěvu roku", protože usnadní důležitý krok od obchodu k investicím. Pokud jde o obchod, jsme děsivě biti, jak zaznamenává Libuše Bautzová. Proti čínskému dovozu za 3,5 miliardy dolarů stojí desetkrát menší český vývoz do Číny, i se započtením elektrárny v Šen-tchou. Jistou symboliku má ohlášený vznik spolupráce v děčínských loděnicích. Vnímám ji jako odlesk nebožky Československé námořní plavby, která byla dlouhá léta společným podnikem s čínským partnerem. Nepřehlédněme však české aktivity na čínské straně, jak je ukazuje narůstající seznam firem, které už začaly nebo začnou v Číně vyrábět a montovat. Nebude to jen Škoda Auto. Větší pestrost v geografickém záběru českému průmyslu rozhodně neuškodí. Přehnaná je nejspíš obava z toho, co udělá v Bruselu čerstvě podepsaná česko-čínská dohoda o ochraně investic. Chceme-li však lépe využít čínské karty, musíme začít úvahou, že českým studentům neublíží víc čínštiny. Ostatně, třeba n
PŘEDZVĚST VELKÝCH VLN, tak označili Jan Stuchlík a Igor Záruba rozhodnutí Evropského soudního dvora, podle kterého britské právo odporuje právu Evropských společenství tam, kde neumožňuje odečíst ztrátu zahraničních poboček ze zisku vykazovaného v Británii. Podle listu Financial Times mají podobná pravidla i v Nizozemí, Švédsku nebo Francii. Soud rozhodl, že takové pravidlo odporuje svobodě vybrat sídlo firmy, protože odrazuje od zakládání poboček v zahraničí. Je to předzvěst daňové harmonizace?

NÁJMU A PODNÁJMU nebytových prostor je věnována příloha Ekonoma, kterou připravila Pavla Schödelbauerová z Ministerstva pro místní rozvoj. Soustřeďuje se na výklad novinek z novely zákona č. 360/2005 Sb., která důsledněji rozlišuje pojmy nájmu a nájemní smlouvy a věnuje se i takovým jemnostem, jako je kritérium pro určení, zda se jedná o byt, nebytové prostory nebo společné prostory. Je to velice příhodné čtení pro mezidobí, než se nájmy uvedou do pohybu poté, co do nich vnese impuls deregulace bydlení.

AUTOR: Zbyněk Fiala
šéfredaktor
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí