zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hluk zahání obtížné teenagery

19.12.2005
Hluk
Hluk zahání obtížné teenagery

Jako ptáci hřadující na telefonních drátech sedávali divocí výrostci na zábradlí před obchodem Spar ve městě Barry v jižním Walesu. Pokuřovali, popíjeli alkohol a pokřikovali sprosťárny na nakupující. Zoufalému majiteli, kterému odrazovali zákazníky, nabídl pomoc vynálezce Howard Stapleton.

Před obchod instaloval vysílač vysokofrekvenčního pulsujícího zvuku, který prý slyší většina lidí mladších dvaceti let a neslyší ho téměř nikdo přes třicet. Zařízení pojmenoval Mosquito. "Je malé a příšerně otravné," vysvětlil název Stapleton. Jeho zvuk teenagery natolik rozčiluje, že ho už po několika minutách nemohou vystát, seberou se a pádí pryč.

Členové hloučku chodili do obchodu s prsty v uších a prosili o vypnutí hluku. "Namluvil jsem jim, že to má zahnat ptáky - kvůli epidemii ptačí chřipky," říká majitel obchodu Robert Gough.

Vynálezce Stapleton na rozdílné vnímání hluku přišel, když mu bylo dvanáct a navštívil s otcem továrnu. Nebyl schopen vstoupit do dílny, kde dělníci pracovali s vysokofrekvenčním svářecím zařízením. Dospělí však žádné nepříjemné zvuky neslyšeli. Nyní devětatřicetiletý Stapleton tehdejší zkušenost využil a už na svůj přístroj přijímá objednávky od dalších obchodníků. Nevyřešenou otázkou ovšem je, zda zvukový útok vedený proti všem mladým lidem v okolí bez rozdílu není nezákonný.

Britské obchody používají i další metody k odrazení part výrostků. Patří mezi ně přehrávání klasické hudby, která mladistvým výtržníkům obvykle vadí, a také osvětlování okolí prodejny lampami s modrým světlem, jež zdůrazňuje hnisavé pupínky, akné a další pleťové vady, takže se parta raději odsune jinam.

Zdroj: http://digiweb.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí