zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stromky v květináčích se staly hitem, ochránci přírody jásají

21.12.2005
Příroda
Stromky v květináčích se staly hitem, ochránci přírody jásají
Vánoční stromky v květináčích jsou podle odborníků nejlepší alternativou, jak šetřit životní prostředí. Výroba umělých stromků zatěžuje přírodu víc než kácení v lesích.

Příbramsko - Štědrý den se nezadržitelně blíží a lidé na poslední chvíli pořizují buď umělé, nebo živé vánoční stromky. Živý řezaný stromek pochází většinou z prořezávky v lese, nebo ze školek stromků určených přímo pro vánoční trh.

"Stromky pěstujeme v lesních školkách. Je o ně každoročně velký zájem," uvedl Kamil Straka z Ouběnic. Lidé, kteří dávají přednost umělým vánočním stromkům, přírodu nešetří.

"U umělých stromků je nutné vzít v úvahu to, že je vyroben z plastů. O těch je známo, že jejich výroba zatěžuje životní prostředí. Umělé stromky jsou vyráběny v obrovských sériích především v Asii. Recyklace a uvolněné škodlivé látky jsou pro přírodu mnohdy horší než několik vykácených stromků v lese," uvedl ochránce přírody Martin Kroupa z Příbrami. Stále oblíbenějšími se stávají živé jehličnany v květináčích. Živý stromek může být po svátcích vysazen zpátky do lesa.

"Ročně se v České republice prodá přes milion vánočních stromků, které se po svátcích stávají odpadem u popelnic. Kdyby se jedno procento z nich stalo sazenicemi, znamenalo by to vysazení kolem deseti tisíc vánočních stromků ročně," řekl Miroslav Kutal z hnutí Duha. "Já jsem si koupil živý stromek v květináči. Je mi líto ho každý rok vyhazovat," řekl Jiří Havlíček z Příbrami.

JITKA KREJČÍŘOVÁ
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí