zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Číně znečištěna průmyslovým odpadem další řeka

22.12.2005
Havárie
V Číně znečištěna průmyslovým odpadem další řeka
PEKING - Čína se potýká s novým případem průmyslového znečištění vody. Podle agenturních informací unikl toxický kov - kadmium do řeky, která zásobuje vodou severní oblasti jihočínské provincie Kuang-tung.

Televizní stanice ve městě Jing-te vyzvala svůj milion obyvatel, aby nepili vodu z vodovodního kohoutku. Přímo ohrožena je asi čtvrtina ze 100.000 lidí, kteří žijí na březích řeky Pej- ťiang, oznámila agentura Nová Čína.

Podle provinčních úřadů znečištění řeky způsobil nedělní únik velkého množství odpadu ze slévárny v Šao-kuanu asi 90 kilometrů severně od Jing-te.

Množství kadmia v řece Pej-ťiang je desetkrát vyšší, než je přípustná hodnota, a "vážně ohrožuje" vodu na horním toku. Tato řeka je přítokem Perlové řeky a zásobuje vodou četná města na kuangtungském severu.

Pokud přijatá opatření nebudou dostatečně efektivní, Jing-te může být nebezpečnými látkami zasaženo během dvou dní. Provinční vláda již nechala vypustit několik nádrží, aby se zmírnila koncentrace znečištění, a pokusila se zarazit toxickou skvrnu vybudováním zábrany.

Voda z řeky však k pití použita být nemůže, upozornil mluvčí jingteské radnice. Město však zásobují tři řeky, pokud je voda v Pej-ťiangu nečistá, můžeme využít ostatní, dodal. Vyjádřil naději, že následky by nakonec nemusely být příliš těžké.

Je to již druhý případ průmyslového znečištění řeky v Číně za uplynulý měsíc. V polovině listopadu uniklo sto tun benzenu do řeky Sung-chua v severní Číně a následně se chemikálie dostala do řeky Amur. Nyní ohrožuje ruské město Chabarovsk.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí