zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jeden z novátorských projektů

03.01.2006
Obecné
Jeden z novátorských projektů
Nadace společnosti Holcim pro udržitelný rozvoj ve stavebnictví byla založena na podzim roku 2003 s podporou dodavatele stavebních materiálů Holcim Ltd. Loni na podzim vypsala celosvětovou soutěž s tématem udržitelného rozvoje ve stavebnictví. Ceny pro region Evropa byly slavnostně předány letos v září v Ženevě (viz Stavitel č. 10/2005).

Soutěž provázel velký zájem zejména v Evropě, odkud přišlo téměř 400 přihlášek z více než 20 zemí. Českou republiku reprezentovalo 11 přihlášených projektů, a přesto-že nezískaly žádné z ocenění, nezávislou porotu zaujaly zejména úrovní a kvalitou zpracování.

Jedním z našich zajímavých návrhů bylo Wellness Centrum Praha (Ing. arch. Petr Suske, Skupina ekologické architektury, Praha). Architektonické řešení je založeno na kontrastu. Vnitřní krychle (monolitická betonová stavba s tepelnou izolací vytvořenou z lisovaných slámových bloků) je postavena uvnitř vnějškové skleněné krychle (lehká ocelová konstrukce; sklo se selektivní vrstvou). Jde o levné a vysoce ekologické řešení v hi-tech skořápce. A voda mezi tím. Energie cvičenců se transformuje do vizuálních efektů. Budova svítí, přičemž intenzita světla je přímo úměrná intenzitě, s níž lidé uvnitř vykonávají své cvičení. Prostor je zaplněn umělými ptáky a dalšími zvířaty, která jsou ovládána fotočlánkovými panely. Fasáda je oživena běžeckými rampami. Celá budova je situována kolem ústředního nádvoří; na každé úrovni stoupá o půl podlaží a je opticky propojená. V ústředním nádvoří je umístěna lezecká stěna a jednotlivé úrovně jsou propojeny schody. Systém zrcadel odráží do každého z prostorů přirozené
Součástí architektonického konceptu je rozumné využití energií. Energie generovaná skleněnou skořápkou je transformována do výměníků tepla a plaveckých bazénů. Přehřátí v letních měsících brání mimo jiné i postřik jižní fasády a střechy dešťovou vodou uchovávanou ve velkém rezervoáru. Voda stékající po fasádě tvoří též významný architektonický prvek.
Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí