zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Ambrozek zamítl těžbu uranu na Strakonicku

04.01.2006
Geologie
Ministr Ambrozek zamítl těžbu uranu na Strakonicku
Soukromá firma Timex Zdice nebude těžit uran v okolí obcí Bratronice, Doubravice, Mečichov a Hlupín na Strakonicku. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek potvrdil rozhodnutí českobudějovického pracoviště ministerstva a nepovolil v této lokalitě ani průzkumy, ani samotnou těžbu. Ve své jihočeské příloze o tom informuje Mladá fronta Dnes.

Pro povolení průzkumů bylo naopak ministerstvo průmyslu a obchodu. V okolí Mečichova se v 80. letech uran těžil a dělaly se i průzkumy, podle nichž je v zemi údajně ještě 1824 tun uranu.

"Navrhovaná lokalita byla v minulosti podrobně podrobně prozkoumána a nyní není potřebné shromažďovat další údaje," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

Občané podle MfD rozhodnutí ministerstva přivítali, naopak firma Timex pociťuje zklamání. Jedinou variantou, jak rozhodnutí zvrátit, je obrátit se na soud. "K soudu to dávat s největší pravděpodobností nebudeme," sdělila MfD jednatelka firmy Olga Bubníková.

Deník Právo loni v říjnu uvedl, že se Timex zajímá i o další lokality. Tři z nich - Jamné, Horní Věžnice a Tasov, se nacházejí na Jihlavsku a čtvrtá v Dlažově na Plzeňsku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí