zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znečišťování prostředí musíte hlásit do půlky února

10.01.2006
IPPC
Znečišťování prostředí musíte hlásit do půlky února
Česká informační agentura životního prostředí (Cenia) sbírá do poloviny února data k aktualizaci veřejného integrovaného registru znečišťování.
Od loňského září se z něj lidé mohou dovědět, jaké množství znečišťujících látek vypouštějí jednotlivé podniky. Registr je přístupný na stránce www.irz.cz.
V minulých dnech agentura spustila i speciální stránky s formuláři, které mají podnikům usnadnit nahlašování údajů. Naproti tomu za neohlášení dat hrozí společnostem až půlmiliónová pokuta.
Údaje do registru oznamují firmy, které loni vypustily větší množství 72 vyjmenovaných látek, než udává nařízení vlády.
Povinnost se týká zhruba tří tisíc firem. Například těch, které vypouštějí emise skleníkových plynů, těžkých kovů či halogenovaných uhlovodíků. Vstoupit do systému musely například podniky, které za rok vypustí do vody či půdy kilogram rtuti, dvacet kilogramů olova nebo znečistí ovzduší deseti tisíci kilogramy amoniaku.
"Integrovaný registr znečištění například umožňuje, aby si lidé snadnou a dostupnou formou mohli ověřit, jaké látky produkují továrny či zemědělské podniky v jejich okolí. Zkušenosti ukazují, že veřejná kontrola je jednou z cest, která vede ke snižování znečištění," uvedl vedoucí oddělení integrované prevence Ministerstva životního prostředí Jan Maršák.
Poprvé firmy nahlašovaly data před rokem, přes léto Cenia připravila na jejich základě tabulky a mapky znečištění.
Nová data se v registru objeví opět v září.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí