zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co je nového na EMAS Helpdesk?

11.11.2005
EMS
Co je nového na EMAS Helpdesk?
V uplynulých měsících bylo na stránkách EMAS Helpdesk zveřejněno mnoho novinek a zajímavostí z oblasti EMAS a environmentálního managementu. Níže Vám přinášíme jejich stručný přehled, podrobnější informace naleznete v sekci věnované novinkám, resp. v archivu.
ZÁŘÍ:
 • Belgická federální Rada ministrů schválila záměr zavedení EMAS ve všech federálních veřejných institucích. Důvodem je zvýšení důvěryhodnosti rozhodování těchto institucí a také fakt, že veřejné orgány by měly jít ostatním subjektům příkladem. Zavádění EMAS proběhne ve třech fázích tak, aby všechny instituce byly registrovány do roku 2007.
 • V rámci projektu EMAS Peer Review for Cities, jehož cílem bylo podpořit zavádění EMAS v obcích a městech, byly vydány dva manuály: EMAS Implementation Guidebook a EMAS Peer Review Guidebook. Můžete si je stáhnout z internetových stránek projektu - www.emascities.org.
 • Na základě společných aktivit Itálie a Slovinska byla otevřena první škola EMAS, zaměřující se na vzdělávání environmentálních ověřovatelů a dalších expertů pro oblast životního prostředí . Nachází se v městě Gorizia, organizačně je součástí university v Triestu.
 • Městská rada v Rotterdamu hodlá zavést EMAS v průběhu let 2006-7, a to ve čtyřech vybraných odborech. Mezi nejvýznamnější environmentální aktivity rady patří podpora recyklace odpadu z domácností, snižování emisí CO2 pocházejících z městských budov a redukce skládkování odpadu.
 • Výzkumné centrum pro životní prostředí v Lipsku a Halle (Umweltforschungszentrum - UFZ) přistoupilo k zavádění EMAS. UFZ je součástí Helmholtz Centre, asociace sdružující 15 výzkumných center z celého Německa. Zaměřuje se především na výzkum vztahů člověka a jeho životního prostředí.
 • Italský Výbor pro EMAS a ekoznačení (EMAS-Ecolabel Committee) zpřístupnil novou internetovou stránku www.emas-ecolabel.it, jež poskytuje potřebné informace o obou uvedených programech.
ŘÍJEN:
 • Německá společnost Volkswagen, která se v roce 1995 stala prvním výrobcem automobilů s registrací EMAS, vydala prohlášení, že hodlá v rámci všech svých poboček v nových členských státech EU rozšířit systém EMS podle ISO 14001 na EMAS.
 • V Německu byla jako první na světě zaregistrována veterinární ordinace. Mezi nejvýznamnější environmentální aspekty, na něž se ordinace zaměřuje, patří obaly z léčiv, energetická účinnost a používání desinfekčních a čistících prostředků.
 • Ve Španělsku byla zaregistrována jedna z největších tamních nemocnic - Virgen de las Nives, zaměstnávající více než 4.500 lidí. Za hlavní environmentální aspekty nemocnice považuje nakládání se zdravotnickým odpadem, energetickou účinnost a otázky související s úklidem a čištěním.
 • V Itálii probíhá projekt „Parks in Quality“ zaměřený na zavádění EMS v chráněných přírodních oblastech. Do projektu jsou zapojeny především Parco Nazionale del Circeo a Parco Fluviale del Po.
 • Dánsko se stalo první skandinávskou zemí, ve které byl zaregistrován místní úřad - město Albertslund.
LISTOPAD:
 • V Estonsku byla (jako výsledek estonsko-nizozemského projektu „Implementing EMAS in Estonia) zaregistrována první organizace. Stal se jí podnik vodovodů a kanalizací hlavního města Tallin „AS Tallinna Vesi“ poskytující své služby více než 400 tisícům obyvatel.
 • Maďarský akreditační orgán udělil akreditace na EMAS prvním dvěma „domácím“ ověřovatelům: společnosti ÉMI.TÜV BAYERN a fyzické osobě Csaba Bodroghelyi.
 • 7. prosince se v Salzburgu uskuteční konference „Sustainable Churches“ navazující na projekt „Church Sustainability Management“, jenž je financován z programu LIFE. Tématem konference je udržitelný rozvoj náboženské obce a její dopad na společnost a životní prostředí.

Zdroj: www.cenia.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí