zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V úložišti odpadu utěsňují komory

16.01.2006
Odpady
V úložišti odpadu utěsňují komory

Litoměřice - Milion euro z evropských prostředků a dalšího více než čtvrt milionu euro ze státní kasy bude stát experimentální projekt, který nyní probíhá v úložišti radioaktivních odpadů Richard u Litoměřic.

Cílem projektu je upravit tři nevyužité komory pro uložení a utěsnění radioaktivího odpadu. Prostory pro ně se právě přizpůsobují. "V současné době probíhá úprava komor, které byly prázdné. Připravují se na možnost přijetí odpadu, který tam bude zpočátku převezen ze stávajících prostor úložiště," informoval Miroslav Kučerka, vedoucí oddělení technické podpory Správy úložišť radioaktivních odpadů.

Ze stávajících prostor budou vyjmuty jako první takzvané historické radioaktivní odpady. Jedná se o asi čtyři desítky let staré pozinkové sudy. Důvodem je fakt, že v šedesátých letech byly podmínky ukládání odpadu na úrovni odpovídající tehdejší době a dnes je možnost zajistit je ještě bezpečněji. "Podle dokumentace je ve starých sudech materiál z laboratoří a nemocnic, " uvedl Miroslav Kučerka. Byla již předběžně provedena prohlídka sudů pomocí mikrokamer. "Díky suchému prostředí jsou sudy nepoškozeny. Vše ale zjistíme až po bližším průzkumu," uvedl správce úložiště Václav Trhlík. Tyto odpady budou pak zkontrolovány, popřípadě upraveny.

Nejprve však budou přizpůsobeny prostory pro jejich uložení. Suť z nich přijde do stařin, čili starých, nepoužívaných komor. V nově upravených prostorech budou sudy ukládány do segmentů a zality speciálním betonem. Vznikne tak jednotný monolit, po jehož obvodu bude drenážní vrstva, takzvaná hydraulická klec. "Prostory zde jsou suché. Kdyby se sem ale dostala odněkud voda, drenáž ji svede," řekl Miroslav Kučerka. Následně bude chování tohoto úložného systému soustavně monitorováno a hodnoceno.

PETR WEIKERT

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí