zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika vyzvala ministra, hejtmana a ředitele Draslovky ke krokům, které mají předejít další havárii

19.01.2006
Havárie
Arnika vyzvala ministra, hejtmana a ředitele Draslovky ke krokům, které mají předejít další havárii

PRAHA/KOLÍN - Sdružení Arnika dnes vyzvalo generálního ředitele Lučebních závodech Draslovka a. s. Kolín Ing. Pavla Brůžka CSc. (1), hejtmana Středočeského kraje Ing. Petra Bendla (2) a ministra životního prostředí Libora Ambrozka (3), aby podnikli kroky, které by pomohly zabránit opakování ekologické katastrofy jakou byl nedávný únik kyanidů do Labe.

“Lučební závody Draslovka (LZD) na svých internetových stránkách deklarují, že ochraně životního prostředí věnují maximální pozornost. Přitom ale jen za rok 2004 vypustily do Labe za běžného provozu 1600 kilogramů kyanidů, což je nejvíce v ČR (4). Vyzvali jsme tedy ředitele podniku, aby veřejnosti sdělil, zda a v jaké míře hodlají LZD toto množství běžně vypouštěných toxických látek do vody snížit,” řekl mluvčí Arniky Marek Jehlička.

Arnika dále ředitele LZD požádala, aby zveřejnil celkové množství kyanidů, které unikly do Labe a otrávily na 60 kilometrů řeky. “Samozřejmě chceme také vědět, jaká budou konkrétní opatření v LZD k tomu, aby se již podobná havárie neopakovala,” podotkl Jehlička.

S podobným dotazem se Arnika obrátila i na hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla. “Podle našeho soudu má Krajský úřad Středočeského kraje v rukou nástroje, jimiž lze podobným případům předejít. Jsou to především dostatečně přísná opatření při vydávání integrovaných povolení. Ta mohou obsahovat i limity pro omezování trvalých úniků nebezpečných látek do řek. Podle našich informací LZD integrované povolení na provoz výroby kyanidů dosud nemají. Jsme tedy velmi zvědaví, jak se kraj k tomuto povolení pro Draslovku postaví. Stanovisko hejtmana chceme znát už nyní,” sdělil předseda Arniky RNDr. Jindřich Petrlík

K prevenci havárií může podle Petrlíka přispět i plné zveřejňování údajů o únicích nebezpečných látek v integrovaném registru znečišťování (IRZ). “K absenci zveřejnění jakéhokoli havarijního úniku za rok 2004 do IRZ bohužel přispělo samo ministerstvo výkladem, že je není nutné ohlašovat, pokud nedosahují ohlašovací limity stanovené pro jednotlivé látky. Z nařízení  vlády o IRZ však nic takového nevyplývá. V zahraničí je naopak běžnou praxí, že se havarijní úniky zveřejňují. Vyzvali jsme tedy ministra Libora Ambrozka, aby jeho ministerstvo svůj výklad opravilo,” uzavřel Petrlík.

Arnika dopisy zaslala všem třem adresátům dnes dopoledne e-mailem a v nejbližších dnech je obdrží i poštou.

Přílohy:

(1)   Dopis generálnímu řediteli Lučebních závodů Draslovka a. s. Kolín Ing. Pavlu Brůžkovi CSc.:

(2)   Dopis hejtmanovi Středočeského kraje Ing. Petru Bendlovi:

(3)   Dopis ministrovi životního prostředí Liboru Ambrozkovi:

Top ten největších znečišťovatelů kyanidy podle IRZ: www.arnika.org
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
E-expert, spol. s r.o.
26
10. 2017
26-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí