zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologická havárie v elektrárně

20.01.2006
Havárie
Ekologická havárie v elektrárně

Až tři roky odnětí svobody hrozí výpravčímu, který pravděpodobně zavinil vykolejení soupravy ve Chvaleticích.

Chvaletice - V areálu místní elektrárny došlo v úterý dopoledne k ekologické havárii. Na železniční vlečce zde totiž z tažného lokotraktoru unikly téměř dva tisíce litrů nafty. K této mimořádné události, při níž vykolejila souprava složená z lokotraktoru a tří nákladních vozů naložených vápencem, došlo krátce po deváté hodině. S největší pravděpodobností selhal lidský faktor. "Dvaačtyřicetiletý výpravčí vlečky je podezřelý, že postavil posunovou cestu na kolej č. 118, ačkoliv vedoucímu posunu oznámil postavení posunové cesty na kolej č. 114. Strojvůdce zmíněné vlakové soupravy se pak na pokyn vedoucího posunu rozjel. Před místem, kde měl najet na kolej č. 118, si všiml, že na koleji č. 114 je výhybka v jiné poloze. I přes okamžité brzdění souprava vykolejila," řekla nám včera východočeská policejní mluvčí Lenka Klouzová.

Při vykolejení došlo k poškození lokotraktoru, ze kterého vytekly téměř dva tisíce litrů nafty. Škoda byla vyčíslena na půl milionu korun. Rozsah škod na životním prostředí zatím vyčíslen nebyl.

Fotografie: Podle policistů, kteří případ vyšetřují, je pravděpodobným viníkem nehody v areálu elektrárny dvaačtyřicetiletý výpravčí vlečky.

JAN ŠAFÁŘ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí