zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bohuslavice nad Vláří letos postaví malou vodní elektrárnu

24.01.2006
Obecné
Bohuslavice nad Vláří letos postaví malou vodní elektrárnu

ZLÍN -- Obec Bohuslavice nad Vláří na Zlínsku letos postaví malou vodní elektrárnu. Vznikne na starém jezu na řece Vláře. Náklady na její vybudování se budou pohybovat kolem osmi milionů korun, zhruba pět milionů korun se podařilo obci získat z dotace Evropské unie. ČTK to dnes řekl starosta Jiří Slovák. Bohuslavice se stanou zřejmě první obcí ve Zlínském kraji, která do distribuční sítě dodává elektřinu z vodní elektrárny.

Stavební práce obec zahájí na jaře, elektrárna by pak začala sloužit ještě na konci roku. "Vyrobenou energii budeme prodávat, počítáme s ročními výnosy kolem 300 000 až 400 000 korun. Z těchto peněz budeme nejdříve splácet půjčku, kterou si musíme na stavbu vzít. Poté již půjde o příjmy do rozpočtu," uvedl Slovák.

Dotaci na stavbu malé vodní elektrárny se Bohuslavicím nad Vláří podařilo získat z programu Interreg, který je mimo jiné určen pro zrcadlové projekty na české a slovenské straně hranice. Partnerem Bohuslavic je obec Lomná z Žilinského kraje, která připravuje stavbu podobného zařízení.

Myšlenka postavit na jezu dokončeném v roce 1953 malou vodní se objevila již dříve. Jez ale sloužil pro odběr užitkové vody pro nedaleký průmyslový areál. "Nyní již k tomuto účelu využíván není," vysvětlil Slovák.

Z alternativních zdrojů energie dodávají v regionu elektřinu do sítě zatím jen dvě větrné elektrárny. Jedna z nich je u poutního místa Svatý Hostýn, druhá pak u Vsetína.

Jaroslav Janečka
Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí