zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odborníci jsou spokojeni s průběhem sanace staré ekologické zátěže ve Spolaně

24.01.2006
Geologie
Odborníci jsou spokojeni s průběhem sanace staré ekologické zátěže ve Spolaně
Ze Spolany Neratovice do dvou let zmizí dva objekty zamořené nebezpečnými chemikáliemi včetně rakovinotvorných dioxinů. Společnost odstraní až 35 tisíc tun zeminy a materiálů z budov. Sanaci kontroluje stát. Středočeský kraj navíc zaplatil odborníky z Vysoké školy chemicko-technologické, aby na práce dohlíželi.

Za dva miliony korun dostává kraj nezávislé informace o dění na stavbě, komentáře a také názory odborníků z vysoké školy. Takové zdvojení kontroly nad sanací staré ekologické zátěže u nás zatím nemá obdoby.

Odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické zatím průběh sanace hodnotí jako velmi kvalitní a bezpečný. Udělali mimo jiné rozbory vzorků z okolí staveniště. Ty prokázaly, že ze stavby se do okolí nedostávají nebezpečné látky.

V následujících dnech ve Spolaně začne samotná likvidace zamořeného materiálu. Budovy a veškeré zařízení sanační firma rozdrtí na malé části a z nich procesem tepelné desorpce odstraní chemikálie. Vznikne asi pět kilogramů kondenzátu nebezpečných látek. Ostatní materiál by měl být naprosto nezávadný a jako drť zůstane v areálu Spolany.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí