Čtvrtek, 28. března 2024

Lesní zákon potřebuje pořádnou reformu

Lesní zákon potřebuje pořádnou reformu

Několik malých změn lesního zákona, které zítra projedná vláda, neřeší hlavní chyby v legislativě, varovalo Hnutí DUHA.

Ekologická organizace kritizuje, že současný lesní zákon umožňuje nešetrné hospodaření, a způsobuje tak zhoršování zdravotního stavu lesů.

Měření ukazují, že stav českých lesů zůstává špatný a v posledních letech se dokonce zase zhoršuje [1]. Zpráva expertů, kterou si vláda objednala v roce 2001, došla k závěru, že příčinou je změna chemického složení lesní půdy, kterou dále zhoršuje holosečné kácení, výsadba umělých smrčin a ztráty živin [2]. "Nešetrná snaha o maximální produkci…významně přispívá ke špatnému stavu lesních ekosystémů", upozornila.

Způsobují to hlavně umělé monokultury, které jsou také náchylnější na škůdce a výkyvy počasí. Přirozené složení českých lesů tvoří především duby, buky a jedle. Správný podíl smrku činí pouze 11 %. Přesto se u nás dodnes sází více smrčin než všech listnáčů dohromady.

Podobně ačkoli vládní experti upozornili, že na holosečně vykácených plochách dochází k "rychlému rozkladu humusu" a živiny jsou deštěm "zpravidla vyplavovány…[z]tráty [lesní půdy]…mohou být značné", každý rok těžbou vzniká přes 15 000 hektarů holin.

 Lesům škodí také totální odstraňování dřeva při těžbě. Žádné stromy zde nezůstávají k zestárnutí a zetlení, což lesní půdu připravuje o důležité živiny.

 Hnutí DUHA prosazuje reformu lesního zákona, která by stanovila:

  • zákaz holosečného kácení;
  • omezení přípustného podílu stromů druhů, které neodpovídají místu, ve výsadbě;
  • povinnost ponechávat několik stromů na hektar k dožití a zetlení.

 Podrobný informační list o zdravotním stavu českých lesů, jeho příčinách a navrhované reformě lesního zákona: www.hnutiduha.cz

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, řekl:

"Zdravotní stav českých lesů se v posledních letech, navzdory nižším exhalacím, paradoxně opět zhoršuje. Hlavní příčiny jsou holosečné kácení a pokračující výsadba umělých smrčin. V posledních letech došlo k určitému zlepšení. Přesto se dodnes sází více smrků než všech listnáčů dohromady, ačkoli umělé smrčiny jsou náchylnější na škůdce a výkyvy počasí. Každý rok vzniká patnáct tisíc hektarů vykácených holin, které způsobují rozklad lesní půdy pod slunečním zářením a odplavování živin deštěm. Nutná je reforma lesního zákona, která by zajistila výsadbu místních druhů stromů a omezila holosečné kácení."

 Kontakt:        Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Výsledky měření, které každoročně organizuje ministerstvo zemědělství (Monitoring stavu lesa v České republice 1984-2003, Ministerstvo zemědělství/Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, Praha 2004).

[2] Hruška, J., et Cienciala, E. (eds.): Dlouhodobá acidifikace a nutriční degradace lesních půd – limitující faktor současného lesnictví, Ministerstvo životního prostředí, Praha 2001. Podrobná zpráva několika desítek expertů z různých výzkumných ústavů se zabývá příčinami chřadnutí lesů. Její zpracování zadala vláda v roce 2000 kvůli častým případům odumírání lesních porostů.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů