zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesní zákon potřebuje pořádnou reformu

26.01.2006
Les
Lesní zákon potřebuje pořádnou reformu

Několik malých změn lesního zákona, které zítra projedná vláda, neřeší hlavní chyby v legislativě, varovalo Hnutí DUHA.

Ekologická organizace kritizuje, že současný lesní zákon umožňuje nešetrné hospodaření, a způsobuje tak zhoršování zdravotního stavu lesů.

Měření ukazují, že stav českých lesů zůstává špatný a v posledních letech se dokonce zase zhoršuje [1]. Zpráva expertů, kterou si vláda objednala v roce 2001, došla k závěru, že příčinou je změna chemického složení lesní půdy, kterou dále zhoršuje holosečné kácení, výsadba umělých smrčin a ztráty živin [2]. "Nešetrná snaha o maximální produkci…významně přispívá ke špatnému stavu lesních ekosystémů", upozornila.

Způsobují to hlavně umělé monokultury, které jsou také náchylnější na škůdce a výkyvy počasí. Přirozené složení českých lesů tvoří především duby, buky a jedle. Správný podíl smrku činí pouze 11 %. Přesto se u nás dodnes sází více smrčin než všech listnáčů dohromady.

Podobně ačkoli vládní experti upozornili, že na holosečně vykácených plochách dochází k "rychlému rozkladu humusu" a živiny jsou deštěm "zpravidla vyplavovány…[z]tráty [lesní půdy]…mohou být značné", každý rok těžbou vzniká přes 15 000 hektarů holin.

 Lesům škodí také totální odstraňování dřeva při těžbě. Žádné stromy zde nezůstávají k zestárnutí a zetlení, což lesní půdu připravuje o důležité živiny.

 Hnutí DUHA prosazuje reformu lesního zákona, která by stanovila:

  • zákaz holosečného kácení;
  • omezení přípustného podílu stromů druhů, které neodpovídají místu, ve výsadbě;
  • povinnost ponechávat několik stromů na hektar k dožití a zetlení.

 Podrobný informační list o zdravotním stavu českých lesů, jeho příčinách a navrhované reformě lesního zákona: www.hnutiduha.cz

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, řekl:

"Zdravotní stav českých lesů se v posledních letech, navzdory nižším exhalacím, paradoxně opět zhoršuje. Hlavní příčiny jsou holosečné kácení a pokračující výsadba umělých smrčin. V posledních letech došlo k určitému zlepšení. Přesto se dodnes sází více smrků než všech listnáčů dohromady, ačkoli umělé smrčiny jsou náchylnější na škůdce a výkyvy počasí. Každý rok vzniká patnáct tisíc hektarů vykácených holin, které způsobují rozklad lesní půdy pod slunečním zářením a odplavování živin deštěm. Nutná je reforma lesního zákona, která by zajistila výsadbu místních druhů stromů a omezila holosečné kácení."

 Kontakt:        Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Výsledky měření, které každoročně organizuje ministerstvo zemědělství (Monitoring stavu lesa v České republice 1984-2003, Ministerstvo zemědělství/Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, Praha 2004).

[2] Hruška, J., et Cienciala, E. (eds.): Dlouhodobá acidifikace a nutriční degradace lesních půd – limitující faktor současného lesnictví, Ministerstvo životního prostředí, Praha 2001. Podrobná zpráva několika desítek expertů z různých výzkumných ústavů se zabývá příčinami chřadnutí lesů. Její zpracování zadala vláda v roce 2000 kvůli častým případům odumírání lesních porostů.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí