zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Občanská sdružení prosadila ekologické kompenzace Kauflandu v Rokycanech

31.01.2006
Obecné
Občanská sdružení prosadila ekologické kompenzace Kauflandu v Rokycanech

Spory o kontroverzní stavbu Kauflandu v Rokycanech skončily uzavřením dohody mezi občanským sdružením Zač Market a stavitelem Kauflandu, plzeňskou firmou InterCora, která sdružení s žádostí o jednání oslovila.

Hlavním předmětem kompenzací negativních vlivů stavby i provozu Kauflandu na životní prostředí je plánovaný podchod pro pěší a cyklisty pod Pražskou ulicí v Rokycanech, která je silně zatížena automobilovou dopravou. Podchod by měl mimo jiné zlepšit průjezdnost mezinárodní cyklotrasy Praha – Nürnberg. Firma InterCora se zavázala ke zpracování projektové dokumentace pro tento podchod a poskytnutí příspěvku městu Rokycany na jeho stavbu ve výši 1,5 miliónu korun. V případě, že se do tří let stavbu nepodaří zahájit, poputují peníze do rokycanského Fondu životního prostředí.

Oproti tomu se občanské sdružení Zač Market zavázalo, že již nebude dále proti stavbě Kauflandu vystupovat. “Není to pro nás sice optimální výsledek, ale nakonec jsme dali přednost kompenzacím před nejistým výsledkem sporů ve správních řízeních,” vysvětluje rozhodnutí předseda sdružení Zdeněk Paul. “V jednom případě jsme proti rozhodnutí Krajského úřadu v Plzni podali žalobu, na druhou jsme byli připraveni. Než by však soud rozhodl, stavba by byla hotová. Po dvou měsících vyjednávání jsme upřednostnili uzavření smlouvy.

Proti umístění Kauflandu stálo více argumentů – má stát v těsné blízkosti dvou stávajících supermarketů a způsobí zvýšení automobilové dopravy v blízkosti centra města a s ní samozřejmě souvisí značný hluk, emise, zábor prostranství a komplikace bezpečného pohybu chodců a cyklistů.

Jednání o uzavření smlouvy se zúčastnily také Děti Země. “Ve vybraných případech poskytujeme zájemcům poradenství při řešení různých ekologických kauz. S případy, jako je tento, máme již své zkušenosti, a tak jsme rádi přijali od sdružení Zač Market žádost o pomoc,” vysvětluje roli Dětí Země jejich místopředseda Martin Hyťha.

Příloha:

·        Text smlouvy mezi sdružením Zač Market a firmou InterCora podepsané 17.1.2006

·        Plánek Rokycan s vyznačením místa podchodu pro pěší a cyklisty

Další informace:

·        Zdeněk Paul, Zač Market: 732 885 125

·        Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň, tel.: 377 240 772, 606 104 784

·        Ivan Hlaváček, InterCora: 377 510 411

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí