zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologická administrativa se zjednoduší

02.02.2006
IPPC
Ekologická administrativa se zjednoduší

Praha - Získat povolení pro vybudování staveb nebo zařízení, která znečišťují životní prostředí, bude jednodušší. Administrativně, ekologické standardy zůstávají.

Se zkrácením schvalovacího procesu z dnešního půl roku až na 45 dní počítá vládní novela o integrované prevenci a omezování znečištění, kterou dnes schválila sněmovna.

Vydávání povolení zrychlí odstranění požadavku, aby se k žádosti vyjadřovala odborně způsobilá osoba. Ta do řízení zasáhne jen tehdy, pokud si její konzultaci úředník vyžádá.

"Klíčové je, že neprošel pozměňovací návrh poslance Mencla, který navrhoval posunout vydáni integrovaného povolení až do kolaudačního řízení - to by postavilo cely zákon naruby," říká mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Rozhodnutí o tom, jestli je projekt ekologicky přijatelný, musí podle ministerstva zcela logicky padnout před zahájením stavby, nikoli po jejím dokončení.

Novela počítá také s tím, že všechny podklady pro vydání povolení nebudou muset firmy úřadům dávat i v elektronické formě. To se týká především složitých technických nákresů, jejichž převedení do elektronické formy je náročné. Firmy také budou moci svoji žádost s úřady předjednat.

Připomněl, že za provoz zařízení bez řádného integrovaného povolení mohou hrozit majiteli až milionové pokuty, nebo i zastavení provozu.

Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky

http://aktualne.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí