zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mrazy nesvědčí ani vodnímu ptactvu

06.02.2006
Příroda
Mrazy nesvědčí ani vodnímu ptactvu
Dlouhotrvající mrazy letos ovlivnily v jižních Čechách výskyt vodního ptactva. Zatímco na naše rybníky a řeky přiletěli ptáci hnízdící spíše v severských oblastech, více na jih se přestěhovaly například některé u nás zimující husy, volavky a kachny.

„Oproti loňské poměrně mírné zimě je těchto vodních ptáků méně. Naproti tomu k nám přilétly třeba severské kachny morčáci velcí, které zimují na pobřeží Baltského moře,“ uvedl zoolog Jiří Pykal z českobudějovického střediska Agentury ochrany přírody a krajiny.Divoké husy hnízdící na stojatých vodách vyhnal od nás na jih led na rybnících. Podobně je tomu s mořskými orly, kteří u nás zimují na Českobudějovicku, ale potřebují k lovení ryb otevřenou vodu.

Poznatky o změně chování ptáků získali koncem minulého týdne jihočeští ornitologové, kteří pomáhali při celostátním sčítání vodního ptactva. „Nejvíce je v jižních Čechách divokých kachen, napočítali jsme jich zhruba čtyři tisíce. Měli jsme kraj rozdělený na úseky, osobně jsem se pohyboval mezi Českými Budějovicemi a Dívčicemi a v neděli kolem Otavy,“ řekl Pykal.Ornitologové přitom odmítají obavy ze zavlečení ptačí chřipky a považují je za spekulace. Nemoc se totiž vyskytla na pobřeží Černého moře, kde hnízdí jen minimum našich ptáků. Od nás ptáci odlétají hlavně ke Středozemnímu moři a k Atlantiku.

Zdroj: BudNews

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí