zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ozvěny Ekofilmu v Černošicích mají program nabitý a lákavý

06.02.2006
Obecné
Ozvěny Ekofilmu v Černošicích mají program nabitý a lákavý

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek, hejtman Středočeského kraje Petr Bendl a starostka Černošic Helena Langšádlová ve čtvrtek 16. února v 15 hodin slavnostně odstartují program historicky první projekce nejlepších snímků z Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm v Černošicích [1]. Na diváky Ozvěn Ekofilmu v Černošicích čeká program [2] nabitý skvělými snímky až do půl desáté večer.

Přehlídka se uskuteční v černošickém biografu Club Kino (Fügnerova 263) a naváže tak na tradiční Ozvěny Ekofilmu, které se v průběhu celého roku konají v různých městech ČR. „Jsem ráda, že filmy dorazily i k nám do Černošic [2]. Jsme v krásné krajině Českého krasu a údolí Berounky a proto myslím, že tu mají dokumenty o ochraně přírody svoje místo. Navíc náš Club Kino určitě stojí za návštěvu,“ říká starostka Langšádlová.

„Velmi vítám, že se také diváci ze středních Čech budou moci setkat se zajímavými filmy s ekologickou tematikou. Věřím, že právě film může velmi výrazně přispět k tomu, aby si více lidí uvědomovalo význam ochrany přírody a chovalo se šetrněji vůči svému životnímu prostředí,“ hodnotí význam Ozvěn Ekofilmu v Černošicích hejtman Petr Bendl.

MFF Ekofilm je nejstarší evropský festival dokumentárních filmů o ochraně životního prostředí, přírody a kulturního dědictví. V říjnu 2006 proběhne v Českých Budějovicích a Českém Krumlově jeho již 32. ročník. „Film je důležité médium pro ekologickou osvětu. Když člověk krásu přírody nebo naopak hrůzu jejího ničení vidí, vezme si z toho mnohem víc, než jen z novinových zpráv a titulků. Proto jsem rád, že filmy, které uspěly na Ekofilmu, nezůstávají v šuplíkách a putují za svými diváky,“ zve do Černošic také ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Vstup na přehlídku Ozvěny Ekofilmu v Černošicích je zdarma.

Poznámky:

[1] Vzhledem k charakteru akce doporučujeme k cestě do Černošic využít velmi pohodlnou ekologickou dopravu vlakem. Nejlepší spoj odjíždí z pražského hlavního nádraží ve 13:55 (ze Smíchova ve 14:04) a v Černošicích bude ve 14:17. Lze využít i spoj ve 13:55 s příjezdem 14:47. Další spoje po sobě následují každých 30 minut.

Zpět je možné jet z Černošic v 16:19, 16:49 či kdykoli později, opět s 30minutovou frekvencí až do 19:19. Pozdější spoje jedou po 60 minutách (20:19, 21:19, 22:19).

[2] Podrobný program přehlídky:

15:00 – 15:30 Zahájení

Starostka města Černošice Helena Langšádlová

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek

Hejtman Středočeského kraje Petr Bendl

15:30 – 16:45

Zdroj                                                                                                                           75 minut

Řidič zastavuje u benzínové pumpy, vsune pistoli do nádrže svého vozu, čísla spotřeby se rozběhnou a tekutina teče….V Baku, metropoli Ázerbajdžánu, byl kdysi otevřen první ropný vrt na světě. Okolí města je skrz naskrz proděravěné těžbou a protkané rezavým potrubím. Čerpadla se monotónně kývají jako podivná ocelová zvířata a bez přestávky sají praménky ropy. Zatímco si na pumpě řidič kupuje bagetu, vtahuje film diváka na cestu za souvislostmi… Jaká tajemství skrývají staletá ropná pole, do kterých byl zamilován Hitler? Je “černé zlato” vhodné do lázní? Spasí zemi kontrakt století a mohutný ropovod? Proč je matrjoška prezidenta Alijeva dražší než matrjoška Usámy Bin Ládina? Co zmůže komisař Cattani v jednom z nejzkorumpovanějších států světa? Vše souvisí se vším a cena někdy vyšší, než se může podle účtenky zdát. Řidič sedá za Volant a…

Režie Martin Mareček, ČR, Ekofilm 2005: Grand Prix Ekofilmu, Jeden svět 2005: Zvláštní cena poroty a Cena diváků, TSTTT 2005: Hlavní cena Josefa Velka, MF dokumentárních filmů Jihlava 2005: Cena za nejlepší český dokument a Cena diváků...

16:45 – 17:15  Přestávka

17:15 – 18:30

Penyu Penyu – želvy z Celebeského moře                                                         45 minut

Po tom, co „Penyu Penyu“ (tak se totiž v Indonésii mořským želvám říká) strávily ve vodách Celebského moře třicet let života, vracejí se zpět do místa svého narození na ostrov Sangalaki na „Ostrov rejnoků“. Zde, v tichém hájemství těchto přátelských obrů, se budou želvy pářit, aby samičky mohly později naklást vajíčka a zajistit tak přežití svého druhu.

Režie Christan Redinger, Rakousko, Ekofilm 2004: Cena za režii

 

Lososí řeka Kamenice                                                                                          27 minut

Lososí řeka Kamenice je druhým dílem seriálu o českých řekách “ Tepny naší země”. Uvidíme v něm nejen život pod její hladinou, ale i mnohé na jejích březích.

Režie, scénář, kamera: Hugo Habrman, ČR

 

18:30 – 18:45  Přestávka

 

19:00 – 21:30

Amazonia vertical                                                                                                          62 minut

Auyan Tepui …Největší stolová hora Amazonie..Indiáni věří, že na jejím vrcholu sídlí démoni…Beckovi Ondrejovičovi se podařilo absolvovat první přechod hory. Její vertikální linie mu učarovaly, že se pod horu vrátil i s přáteli, aby vylezli nikým nedotčenou panenskou stěnu. Amazonia vertical – film o síle přírody o dobrodružném objevování ztraceného světa.

Režie: Pavol Barabáš, Slovensko, Ekofilm 2005: Cena za režii, Zvláštní cena poroty, TSTTT 2005: Cena MŽP

 

Tanec modrých andělů,                                                                                               21 minut

Sedmnáctiletá Veronika je po úraze ochrnutá. Jejím celoživotním snem je stát se velrybou a žít v oceánech. I přes svůj handicap se pusou naučila malovat obrazy, které jí pomáhají přenášet se do tajemného světa gigantických savců. Ve svých snech je chrání a bojuje s krvelačnými velrybáři.
Režie: Steve Lichtag, ČR, Ekofilm 2004: Cena v kategorii Volná tvorba, TSTTT 2005: Hlavní cena Josefa Velka a Cena diváků

 

Další informace:

http://www.clubkino.cz

http://www.ekofilm.cz

http://www.mestocernosice.cz

http://www.stredocech.cz
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí