zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Likvidace odpadu

07.02.2006
Odpady
Likvidace odpadu

Příběh německého odpadu uloženého v halách zemědělského areálu v české Libčevsi má pozoruhodné rozuzlení. Kontroverzní import shořel. I s halami, neboť hasiči kvůli mrazu neměli šanci oheń uhasit. Odpadl tak problém, jak nežádoucí materii vrátit do země původu. Byl-li majitel pojištěn, může navíc vedle nezanedbatelného zisku za uskladnění odpadu vyinkasovat ještě něco od pojišťovny!

Je tady jenom jeden zádrhel: Stane-li se tak, zůstaneme všichni v této zemi za hlupáky. Jsme jimi nejpozději od počátku ledna, kdy Česká inspekce životního prostředí v Libčevsi zjistila, že k nám kamióny od sousedů nevozí deklarované plasty. Vedlejším důsledkem byznysu, při kterém někdo v Německu šetří náklady na likvidaci odpadu, je pověst České republiky coby evropského smetiště. Policie by měla chytráky z Libčevsi usvědčit a soud náležitě potrestat, aby příště nikoho nenapadlo osvojit si toto podnikatelské know-how.

Prokázat ale původ něčeho, co shořelo, bude obtížné. Navíc se podle hasičů nic moc nestalo. Koncentraci škodlivin v ovzduší nenaměřili, neboť kouř stoupal kolmo vzhůru, a i pokud jde o znečištění spodních vod nic mimořádného zatím nezjistili. Vypadá to zkrátka na dokonalý zločin. Navíc v zemi, kde jsou někteří policisté, zdá se, propojeni s gangstery viz kauza Berdych, a kde gang kolem soudce, manipulujícího konkurzy, zdá se, kamarádí s šéfem Národního bezpečnostního úřadu - viz kauza Berka. Kdo ví, jaké kontakty mají provozovatelé originální spalovny německého komunálního odpadu. Jejich podnikatelský fígl má jedinou slabinu. Je před volbami a to je doba, kdy se skandály řeší ráz na ráz. V sázce je vliv na větší obchody, než o jaký šlo v Libčevsi.

Ranní poznámka Ivana Hoffmana - Autor:Jan Rosenauer 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí