zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lom bude mít atrakci - podvodní kabinu

21.02.2006
Voda
Geologie
Lom bude mít atrakci - podvodní kabinu

Zatopený lom ve Starém Klíčově na Domažlicku bude mít od května atrakci - podvodní kabinu neboli keson. Návštěvníci budou moci z okének pozorovat život v nádrži. Kabinu mohou využívat i návštěvníci bez potápěčské výstroje. ČTK to řekl jeden z trojice nájemců lomu a člen potápěčského klubu Marine Domažlice Milan Gibfried.
Kabina je vyrobena ze staré cisterny. Je zhruba pět metrů dlouhá, v průměru má přibližně 1,7 metru. Vejde se do ní osm lidí i s výstrojí. Podle Gibfrieda to bude zřejmě jediná tak velká podvodní atrakce v Česku. Potápěči plánují, že kabina bude od konce května přístupná veřejnosti. Kabina funguje jako vzduchová kapsa, vstupuje se do ní proto zespodu. Vzduch obnovuje kompresor.
Keson bude stát na třímetrových nohách v devítimetrové hloubce. "Chceme ho dát na nohy právě kvůli tomu, aby byl výš a mohli k němu doplavat i lidé bez výstroje. Bude jim stačit, když se nahoře pořádně nadechnou," vysvětlil Gibfried. Doplnil, že kabina bude osvětlená a vybavená kamerovým systémem. Návštěvníci tak budou mít dobrý výhled na ryby, například na štiku Boženu, raky nebo sumce, uvedl.
Keson původně patřil jednomu potápěčskému klubu a byl umístěn v Ejpovickém lomu na Rokycansku. Nyní si jej na 20 let pronajal potápěčský klub Marine Domažlice. Za vstupenku do kesonu zaplatí běžný návštěvník předběžně 100 korun.

http://www.regionplzen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí