zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lipová alej na Valdeku je mnohem cennější, než se předpokládalo

21.02.2006
Příroda
Lipová alej na Valdeku je mnohem cennější, než se předpokládalo

Od loňského roku probíhá diskuse o možnosti pokácení lipové aleje na Valdeku za účelem výstavby supermarketu Lidl. V řízení o odstranění dřevin investor nabídl náhradu za zeleň v hodnotě tří milionů korun a Děti Země se proti rozhodnutí odvolaly, mimo jiné kvůli značně podhodnocenému ocenění stromů. Současně nechaly vypracovat odborný posudek, který by zahrnoval skutečnou hodnotu stromů, tedy včetně jejich společenské a ekologické hodnoty.

Autorizovaný architekt pro zahradní a krajinářskou tvorbu a soudní znalec pro oceňování ekologické újmy Ing. Samuel Burian vyčíslil hodnotu stromů na částku 7.227.864 korun.

Původní posudek investora vychází z nedostatečné metodiky, která nezahrnuje všechny prospěšné funkce dřevin a proto byla jejich cena výrazně podhodnocena. Tím by mohlo dojít k újmě na životním prostředí města Hořovic a jeho obyvatel,” uvádí Martin Hyťha z Dětí Země.

Ze znaleckého posudku dále vyplynulo, že devět ze třiadvaceti stromů aleje je plně funkčních a dlouhodobě perspektivních. Tři stromy jsou dokonce velmi kvalitní. O zachování těchto exemplářů budou Děti Země usilovat i v případě realizace záměru a chtějí jednat s investorem o změně projektu ve prospěch stromů. Dále musí dojít k výraznému navýšení částky na náhradní výsadbu, aby odpovídala odbornému ocenění.

kontakty:

Martin Hyťha, Děti Země, tel.: 377 240 772, 606 104 784

Městský úřad Hořovice, sekretariát starosty, tel.: 311 512 547

Lidl, tel.: 251 081 251

Celý znalecký posudek Vám na požádání zašleme e-mailem ve formátu pdf (textová část 1,8 MB, úplná verze včetně fotografií 4,2 MB)
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí