zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Europarlament bude rozhodovat o dovozu odpadků

21.02.2006
Odpady
Europarlament bude rozhodovat o dovozu odpadků

Hnutí DUHA píše českým poslancům Evropského parlamentu, aby se postavili proti návrhu nové evropské směrnice, jež má prakticky legalizovat dovoz odpadků ze zahraničí do republiky.

 

Členské země Evropské unie mohou zakázat dovoz odpadu na své území k pálení nebo skládkování: tedy takzvanému odstraňování. Import kvůli využití – například recyklaci – je dovolen. Evropská komise v prosinci předložila návrh směrnice, podle které by se spalovny mohly formálně prohlásit za zařízení k využívání odpadu, tedy za elektrárny nebo teplárny s tím, že odstraňování odpadků je pouze vedlejší efekt [1]. To by jim umožnilo odpad ze zahraničí dovážet. Škvára a popílek by zůstávaly u nás. Navíc naroste provoz kamionů na hranicích.

 

Pokud bude směrnice schválena, úřady by už nemohly nijak bránit dovozu odpadků z Německa či Rakouska do České republiky.

 

Libor Ambrozek anoncoval, že proti legalizaci dovozu bude intervenovat v Radě ministrů. Hnutí DUHA dopisem žádá české poslance Evropského parlamentu, aby se proti návrhu též postavili.

 

Evropský parlament začne kontroverzní směrnici projednávat během několika týdnů.

 

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

"Pokud by prošel návrh směrnice, mohou české úřady zapomenout na hledání viníků a udělování pokut. Masivní převážení německých či rakouských odpadků přes hranice bude naprosto legální a republika ztratí jakoukoli možnost se mu bránit. Dovozy do spaloven by přitom několikanásobně přesahovaly všechny doposud nalezené nelegální skládky. Hlasování českých europoslanců je teď největší šance, jak návrh zvrátit. Měli by proti němu v Bruselu a Štrasburku také osobně lobbovat."

 

Kontakt:       Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 348 765, 222 514 759, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz

 

 

Poznámky:

 

[1] Tisková zpráva ekologických organizací k návrhu: www.stuz.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí