Pátek, 19. dubna 2024

Německý ministr: nelegálnímu dovozu odpadků napomohla česká spalovna

Německý ministr: nelegálnímu dovozu odpadků napomohla česká spalovna

Německý ministr životního prostředí ve dnes zveřejněném dopise upozornil Libora Ambrozka, že „přinejmenším jedna česká firma prováděla v Německu akvizici odpadů za účelem spalování v České republice“ a je „nutno ještě přezkoumat, do jaké míry toto přispělo k ilegálnímu pohybu odpadu.“ Hnutí DUHA zároveň varovalo před návrhem evropské směrnice, která má dovoz odpadků zcela legalizovat a zabránila by státu se proti nim bránit.

Několik firem v posledních dvou letech usilovalo o souhlas s dovozem asi 90 000 tun odpadu z Německa a Rakouska do českých spaloven. Šlo o množství několikanásobně vyšší, než jsou objemy ilegálně importovaných odpadků objevených v posledních týdnech. Ministerstvo životního prostředí ovšem všechny žádosti zamítlo.

Šéf liberecké spalovny přitom před rokem v tisku přiznal, že se jeho společnost pokoušela dovážet odpad ze zahraničí k pálení, protože její provoz není rentabilní. „To, co teď děláme, je jen projev pudu sebezáchovy. Snažíme se…najít kontrakty na dovoz z pohraničí, aby se nemusel vozit tak daleko“, řekl (Mf DNES 15.2.2005)

Rada ministrů životního prostředí EU začne příští týden projednávat návrh nové evropské směrnice, která má zcela legalizovat dovoz odpadu k pálení. Stát by importu do spaloven nesměl nijak bránit.

Česká i evropská legislativa umožňuje zakázat dovoz odpadu za účelem spálení nebo skládkování: tedy takzvanému odstraňování. Import kvůli využití – například recyklaci – je dovolen. Evropská komise ovšem v prosinci předložila návrh směrnice, podle které by se spalovny mohly formálně prohlásit za takzvaná zařízení k využívání odpadu, což by jim umožnilo pálit odpad ze zahraničí. Škvára a popílek by zůstávaly u nás.

Pokud bude směrnice schválena, úřady by už nemohly nijak bránit dovozu odpadků z Německa či Rakouska do České republiky.

Ivo Kropáček, vedoucí programu odpady Hnutí DUHA, řekl:

"Německý ministr životního prostředí se domnívá, že nelegálním dovozům mohla pomáhat snaha českých spaloven dovážet a pálit zahraniční odpad. Liberecká spalovna se o dovozy německých odpadů skutečně pokoušela. Opět se ukazuje, že případná legalizace dovozů odpadů ke spálení v českých spalovnách by vedla také k zvýšení nelegálních dovozů. Velká odpovědnost je teď na českých europoslancích, kteří se musí proti navržené směrnici rázně postavit.“

Kontakt:             Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 348 765, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů