zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bobři na Všechlapech bojují s vodaři

02.03.2006
Voda
Příroda
Bobři na Všechlapech bojují s vodaři

Všechlapy - Na potoce vtékajícím do přehradní nádrže na Všechlapech našla domov bobří rodinka. Luděk Jokl a Bohumil Boček, vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích, ji už dva roky sledují. V minulých dnech je ve zmíněné lokalitě překvapila probírka břehového porostu, kterou tu nechalo provést Povodí Ohře, navíc bez příslušné výjimky ze zákona č. 114/92, jenž se zabývá ochranou živočichů i jejich sídel.

"Káceli jsme pod vedením vysokého napětí, a na to výjimku nepotřebujeme," tvrdí správce toku Jaroslav Adámek. Naopak Pavel Benda ze Správy Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, která má právo výjimku ze zákona udělit, se domnívá, že je nutná i v tomto případě.

"Kdybychom to neudělali my, káceli by tam energetici sami," brání se Jaroslav Adámek. Dodává, že pokud Povodí Ohře po konzultaci s Agenturou ochrany přírody v Ústí nad Labem o výjimku požádá a obdrží ji, bude v kácení pokračovat.

"Samotné vykácení náletových dřevin chráněné bobry na životě neohrozí. Ztíží jim však podmínky k obživě a bobři začnou škodit," upozorňuje Bohumil Boček. "Začnou se podhrabávat do zahrad a napadat ovocné stromy, čímž proti sobě popudí člověka. A to je nebezpečný predátor," dodává zoolog.

EVA STIEBEROVÁ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí