zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČR a SR společně proti odpadu

02.03.2006
Odpady
ČR a SR společně proti odpadu

BRATISLAVA - Inspektoři životního prostředí z ČR a SR se chtějí dohodnout na společném postupu obou států při kontrolách dovozů odpadu.

O možnostech zabránit nelegálním dovozům odpadů zejména ze starých zemí EU včera začali jednat na pracovním setkání v Bratislavě, které potrvá do zítřka.

Konzultace vyvolalo odhalení nezákonných dovozů odpadu do západních a středních Čech a u Partizánskeho na západním Slovensku. Slovenská republika a Česká republika se odmítají stát smetištěm starých členských zemí Evropské unie, řekla hlavní inspektorka odpadového hospodářství Slovenské inspekce životního prostředí Jarmila Ďurďovičová. Inspektorům jde o životní prostředí i zdraví obyvatel.

Dovoz odpadů z Německa do ČR rozvířil hladinu veřejného mínění v minulých dnech. Na Slovensko do Partizánskeho přivezla 1300 tun odpadu ještě loni slovenská firma, která tvrdila, že jde o alternativní palivo. I když odpad byl na Slovensko dopraven z Rakouska, existují podle mluvčího Slovenské inspekce životního prostředí Michala Štefáneka důkazy, svědčící o jeho německém původu. Případ vyšetřuje slovenská policie. Pokuta může v tomto případě dosáhnout pěti milionů slovenských korun (3,8 milionu Kč).

U nás první stotisícové pokuty už padly na Liberecku. Nelegální skládky odpadů byly odhaleny koncem loňského roku v Libereckém kraji a nacházejí se také v Ústeckém, Plzeňském a Středočeském kraji. Inspektoři odhadují, že v posledních měsících složilo v ČR německý odpad zhruba 625 kamionů.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí