zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Občanská sdružení se kvůli mrakodrapům na Pankráci obrátila na UNESCO

02.03.2006
Obecné
Občanská sdružení se kvůli mrakodrapům na Pankráci obrátila na UNESCO

PRAHA – Česká republika porušuje závazky, které dala organizaci UNESCO při zápisu Prahy na seznam světového kulturního dědictví. Tvrdí to Arnika, Ateliér pro životní prostředí, Občanská iniciativa Pankráce a několik dalších občanských sdružení, která podala stížnost směřující v této chvíli do centrály UNESCO (1). Poukazují v ní na projekt „City“ (2) developerské společnosti ECM, který předpokládá výstavbu dvou nových mrakodrapů na Pankrácké pláni, v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace. Mrakodrapy by mohly podle občanských sdružení vést k vyškrtnutí Prahy ze seznamu UNESCO a ohrožení mezinárodní reputace České republiky. Tuto obavu sdílejí i odborníci na památkovou péči.

„Jedním z důvodů, proč byla Praha zapsána do seznamu světového kulturního dědictví, je zachovalé historické panorama. Zatímco převážné většině evropských metropolí dominují novostavby ze skla a betonu, Praha je i po staletích městem věží,“ říká Martin Skalský, vedoucí Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Podle mezinárodní úmluvy je Česká republika povinna s centrálou UNESCO konzultovat všechny projekty, které by mohly panorama Prahy změnit. To se v případě mrakodrapů nestalo. Přípravy pankráckého projektu „City“ probíhají zcela v tichosti. Proto jsme považovali za nezbytné infomovat pařížskou centrálu UNESCO o hrozící devastaci identity našeho města,“ vysvětluje Skalský.

Podle Doc. Josefa Štulce, prezidenta české sekce Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS) a donedávna hlavního konzervátora Národního památkového ústavu, je hrozba vyškrtnutí Prahy z UNESCO pro Českou republiku velmi vážná. „Nedávno čelila podobnému mezinárodnímu skandálu Vídeň (3). Město žádalo o zápis na listinu UNESCO a zároveň povolilo výstavbu výškových budov u nádraží Wien Mitte. Radnice musela vynaložit velké finanční prostředky na kompenzaci investorů a zrušení projektu. Teprve pak Výbor pro světové dědictví souhlasil s udělením statutu památky UNESCO. Zcela identická je v současné době situace v Kolíně nad Rýnem (4), který byl kvůli výstavbě mrakodrapů v optickém kontaktu s proslulou katedrálou zařazen na seznam památek UNESCO v ohrožení,“ řekl Štulc, podle něhož situace vyžaduje rychlé jednání. „Pokud se začne projednávat vyškrtnutí Prahy ze seznamu UNESCO, vážně to poškodí reputaci České republiky ve světě. Vyslali bychom tím signál, že nedokážeme pečovat o své kulturní dědictví a nedodržujeme dobrovolně přijaté mezinárodní závazky.“

Občanská sdružení se na centrálu UNESCO obrátila až poté, co vyčerpala všechny možnosti na úrovni České republiky. "Snažili jsme se prosazovat ochranu kulturně historických hodnot Prahy ve správních řízeních, bohužel dosud zcela neúspěšně," uvedl JUDr. Ondřej Tošner, právník Ateliéru pro životní prostředí. "Památkový odbor pražského magistrátu vede pro obě výškové budovy Epoque správní řízení, avšak občanská sdružení o tom vůbec neinformoval. Nevíme tak ani, zda a jak bylo rozhodnuto. Proti postupu magistrátu podal Ateliér pro životní prostředí odvolání k Ministerstvu kultury. Od té doby již uběhly více než čtyři měsíce a za celou tu dobu magistrát nepředal správní spis ministerstvu k vyřízení, ačkoliv podle zákona má na takový úkon lhůtu jednoho měsíce. Nové vedení Ministerstva kultury sice začalo problém řešit, ale obáváme se, že může být pozdě. Investor již usiluje o vydání územního rozhodnutí,“ uvedl právník.

Předsedkyně Občanské iniciativy Pankráce Marie Janoušková tvrdí, že cílem stížnosti občanských sdružení k UNESCO není znemožnit dostavbu Pankrácké pláně. „Samozřejmě si nepřejeme, aby zůstala Pankrácká pláň v současném stavu. Nyní je to ostuda města. Navíc zde leží jedny z nejlukrativnějších pozemků v celé Praze. Novostavby ale musí respektovat měřítka a kvality Prahy. V ideálním případě by měly vycházet vstříc také potřebám místních obyvatel. Investoři zatím bohužel nabídli jen architektonicky druhořadé projekty, jejichž jediným motivem je rychlý finanční zisk a snaha o viditelnost z širokého okolí. Pokud se mrakodrapy postaví, několik firem hodně vydělá. Na jejich zisk ale doplatí celá Praha včetně nás, kteří na Pankráci žijeme,“ vysvětlila postoj svého sdružení Janoušková.

Podle architekta Vlado Miluniće, z jehož dílny pochází například slavný Tančící dům, existuje všestranně přijatelné řešení, ale vedení města na takové návrhy prozatím neslyší. „Postavit na náhorní planině Pankrácké pláně výškové budovy, byla evidentní urbanistická chyba sedmdesátých let. Dnes ji můžeme napravit například tím, že nová výstavba opticky zvýší horizont. Pokud by se do prostoru mezi tři současné věžáky postavily budovy dosahující poloviny až maximálně dvou třetin jejich výšky, hmota mrakodrapů už nebude působit tak nepříznivým dojmem.“ Milunić se obává, že pokud by na Pankráci vyrostly dva nové mrakodrapy „Epoque“, vznikl by tím nebezpečný precedent pro ostatní investory. „Během následujícího desetiletí by se mohly na horizontu Prahy objevit další věžáky a jedinečná identita Prahy by tím byla navždy ztracena.“

SPOLEčNÁ Tisková zpráva ATELIÉRU PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, Arniky, OBČANSKÉ INICIATIVY PANKRÁCE A Pankrácké spoleČnosti

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí