zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jedna spalovna? Nestačí, budou dvě

03.03.2006
Odpady
Jedna spalovna? Nestačí, budou dvě

Pardubice - Na území východních Čech vyroste nejen spalovna v Opatovicích nad Labem, ale v budoucnosti ještě i jedno další zařízení na spalování odpadu. Prohlásil to včera Jan Čulík, předseda představenstva a. s. EVO Opatovice - společnosti založené Pardubickým krajem, která stavbu spalovny připravuje.

"Až dožijí skládky, vznikne další spalovací zařízení. Opatovická spalovna s kapacitou sto tisíc tun ročně je pro oba kraje ještě málo," dodal Jan Čulík.

Jan Čulík upozornil na to, že v Evropě funguje 340 spaloven, v České republice stojí tři. Na včerejší tiskové konferenci přislíbil, že během dubna bude k dispozici studie proveditelnosti a v květnu EVO předloží podnikatelský záměr.

"Ten posoudí množství odpadu, stav jeho třídění, množství vhodného směsného odpadu pro energetické využití a pro Pardubický kraj vyhodnotí způsob skládkování v osmi povolených lokalitách a svozové podmínky," dodal. Odpad do spalovny v Opatovicích by se neměl dovážet ze vzdálenosti větší než padesát kilometrů, aby provozem netrpěly silnice.

Do letošního května budou připraveny i ekonomické propočty, náklady na realizaci stavby, tržby za zpracování odpadu a prodej energií. Po těchto číslech už dlouho volají členové Koalice proti spalovně.

"S podnikatelským záměrem budou seznámeny obce i veřejnost," přislíbil Jan Čulík.

V Opatovicích dál přežívá odpor proti spalovně. Již 26. března se tu má konat referendum, ve kterém obyvatelé obce vyjádří svůj názor na tento projekt.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí