zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zachraňte Bělověžský prales

06.03.2006
Příroda
Zachraňte Bělověžský prales

Ekologické organizace Hnutí DUHA a Greenpeace dnes předaly zástupcům polského velvyslanectví v Praze otevřený dopis šestnácti sdružení [1]. Žádají v něm prezidenta Polské republiky o ochranu unikátního Bělověžského pralesa, který je posledním zbytkem nížinného pralesa na území střední a východní Evropy, ale přesto jej devastuje komerční těžba dřeva a urbanizace.

Zástupci ekologických organizací zároveň předali dárek pro polského prezidenta: dva špalky, dubový a bukový, a navrhli symbolickou výměnu za ponechání stromů v Bělověžském pralese. Vyjádřili přesvědčení, že v polských hospodářských lesích je dostatek dřeva, kterým lze surovinu z jedinečného pralesa nahradit.

Stáří Bělověžského pralesa se odhaduje na 8 000 let. Rozkládá se na hranici Polska a Běloruska a zabírá celkovou plochu asi 150 000 ha. Vědci zde v roce 2001 napočítali 11 564 druhů živočichů. Tento prales je posledním útočištěm divoce žijícího zubra evropského.

V roce 1921 zde byla vyhlášena rezervace, která se potom stala Bělověžským národním parkem. Národní park je od roku 1977 uveden na seznamu světových biosférických rezervací. O dva roky později se dostal i na seznam světového dědictví UNESCO.

Národní park tvoří jen malou část tohoto území. Na více než 82 % pralesa se běžně těží dřevo a území se postupně mění v komerčně využívaný les. Každý rok odtud odjede 2800 plně naložených kamionů s kládami. Navíc Bělověž devastuje postupná urbanizace.

Polští vědci a ekologické organizace proto prosazují okamžitě zastavení kácení ve všech dochovaných zbytcích pralesa, rozšířit národní park a revidovat plán péče o Bělověžský prales.

„Bělověžský prales je nejcennějším a zároveň nejrozsáhlejším pralesním komplexem v Evropě, přesto není dostatečně chráněn,“ říká Karel Stejskal, vedoucí lesní kampaně Greenpeace ČR.

„Pouze tady – na hranicích Polska s Běloruskem – mohou lidé dodnes vidět, jak kdysi vypadala krajina na velké části kontinentu. Nejen my zde v Praze, ale na celém světě dnes lidé protestují proti tomu, aby Polsko pokračovalo v jeho kácení,“  dodává Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA.

Podobné akce na podporu zachování Bělověžského pralesa probíhají první březnový pátek ve více než dvaceti městech celého světa například v Londýně, Melbourne, Montrealu. Obyvatelé České republiky se k výzvě polskému prezidentovi mohou připojit na: www.greenpeace.cz nebo www.hnutiduha.cz.

Více informací:   

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA,

Tel: 222 514 759, 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Karel Stejskal, vedoucí lesní kampaně Greenpeace ČR

Tel: 224319667, 731 103 704, e-mail: karel.stejskal@cz.greenpeace.org
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí