zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zemědělci váhají, zda je výhodné se zapojit do ekologického programu

07.03.2006
Zemědělství
Zemědělci váhají, zda je výhodné se zapojit do ekologického programu

Farmáři se neshodují v názoru, zda je výhodné začít ekologicky hospodařit.

Kolínsko - Podle jedněch přebujelá byrokracie s množstvím nesmyslných kontrol, podle druhých finančně výhodný moderní způsob hospodaření. Zemědělci v regionu zvažují výhody a nevýhody zapojení se do státního programu ekologického hospodaření."Byl by to neustálý stres z obav, jestli kontroly dopadnou dobře, nebo špatně,"vysvětlil chovatel dobytka Jaroslav Jursík, proč váhá se zapojením do ekoprogramu. Přitom splňovat potřebné podmínky by mu teoreticky nemělo činit velké problémy. Chov dobytka totiž provozuje formou pastvy, což je ekologičtější, než kdyby jej měl pouze ustájený. "Státní dotace by určitě přínosem byly, ale za produkt bych od jatek dostal de facto stejně," narazil Jursík na další problém. Většina jatek totiž nerozlišuje, zda dobytek, který k nim přichází, byl odchován na tradiční nebo na ekologické farmě. Ekozemědělec tak za svou nadstandardní práci není oceněn. Také podle odborníka na ekochovatelství Antonína Šmakala většina jatek ekomaso nerozlišuje."V tomto směru je to průšvih. Existuje málo jatek, kde dělí maso na klasicky a ekologicky odchované. Osobně vím o jediných. Kdybych chtěl dodávat hovězí na trh s biopotravinami, musel bych s kravami do šluknovského výběžku,"řekl Šmakal. Se zahájením provozu ekofarmy neváhá chovatel Miroslav Beran. Je totiž zároveň majitelem jatek v Lipci, takže starost s jatkami mu narozdíl od ostatních zemědělců odpadá. Oficiální žádost o zapojení do státního programu ekozemědělství si ještě sice nepodal, ale brzy tak hodlá učinit. Nesouhlasí ani s tím, že by ekozemědělcům ztěžovala život přehnaná byrokracie."Když to člověk dělá opravdu ekologicky, nemá se čeho bát,"myslí si.

...A JÁ SI MYSLÍM

Vyrábět zemědělské produkty ekologickou cestou je v zájmu nás všech. Pravdou však zůstává, že zatím nikdo nevymyslel, jak toho dosáhnout levněji nebo alespoň za stejnou cenu jako v případě "tradičního" hospodaření. Bez státních dotací to tedy nepůjde. Podmínky pro jejich udělování jsou podle jedněch přemrštěné, podle druhých možná příliš benevolentní. Kdo posoudí, kde je pravda?

Jak začít podnikat v ekozemědělství?

Každý nový zájemce, který hodlá podnikat v ekologickém zemědělství, musí:

- podat jednostránkovou žádost na ministerstvo zemědělství, na žádost o registraci pro ekologické zemědělství se vylepuje kolek v hodnotě 1 000 Kč

- doručit žádost na adresu Ministerstva zemědělství ČR, odbor rozvoje venkova a životního prostředí

Upozornění

Přílohou žádosti o registraci musí být vyjádření kontrolní organizace, že žadatel prošel vstupní kontrolou a plní podmínky zákona i nařízení. Kontrolní organizace jsou v České republice dvě: KEZ o.p.s. a ABCERT GmbH.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí