zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak Indiáni porazili žloutenku

11.03.2006
Příroda
Jak Indiáni porazili žloutenku
Jako téměř pohádkový příběh se šťastným koncem vypadá úsilí zachránit v amazonské džungli na území Peru dva indiánské kmeny, Candoshi a Shapra.
Pracovníci Dětského fondu OSN (UNICEF) o víkendu oznámili, že se díky očkování proti hepatitidě typu B podařilo zabránit zániku těchto dvou indiánských kmenů. "Po dvou letech od začátku programu očkování novorozenců lze říci, že nebezpečí vyhynutí těchto etnických skupin nehrozí," uvedla peruánská kancelář UNICEF.
Indiáni Candoshi a Shapra žijí v amazonské džungli v severovýchodním koutě Peru. Odhaduje se, že jich nyní žijí asi tři tisíce, oba kmeny mluví podobnými jazyky.
Obě skupiny odmítaly až donedávna kontakt s okolím. Poprvé čelily před dvanácti lety nátlaku zvenčí, když na jejich území chtěla kalifornská firma Occidental oil těžit ropu. Ochránci životního prostředí v USA i v Peru tehdy spustili kampaň na jejich obranu.
Následkem příchodu cizinců ale nebyly jen zkušební ropné vrty. V roce 1996 mělo zavlečený virus nemoci 74 procent příslušníků obou kmenů. A začali vymírat.
Vysoce nakažlivá hepatitida B, neboli žloutenka B, způsobuje cirhózu nebo rakovinu jater a zabije ročně ve světě asi dva milióny lidí. Dalších padesát miliónů se nakazí.
Na záchranu obou kmenů spojila úsilí peruánská vláda s UNICEF a celý projekt zaštítila manželka prezidenta Eliane Karpová. Experti nejprve museli Indiány přesvědčit, že jsou ohroženi a že pokud nebudou jejich novorozenci do 24 hodin od porodu očkováni, hrozí jejich lidu zánik. Při tomto způsobu ochrany totiž nehrozí přenos viru na dítě. "Vycvičili jsme jednoho z nich, který byl naším hlavním nástrojem," popisuje způsob očkování Andres Franco, šéf peruánské kanceláře UNICEF.
Mezinárodní agentura dodala sedm ledniček napájených solárními bateriemi pro skladování očkovací látky, devět motorových člunů a vytvořila síť "informátorů". Ti vedli osvětovou kampaň a jakmile se objevila těhotná žena, okamžitě byla registrována. Pomohl i fakt, že způsob očkování a vysvětlovací kampaň proběhly v souladu s léčitelskými tradicemi obou kmenů.
Klíčový pro úspěch celé akce byl loňský dar 11,7 miliónu dolarů od finské vlády, z něhož bylo možné zaplatit dramatické zlepšení hygienických podmínek dětí obou kmenů. Za dva roky kampaně tak bylo očkováno 82 procent nově narozených Candoshů a Shaprů.
A kde je ten pohádkový konec? Úbytek Candosů a Shaprů se zastavil. O konečném přežití obou kmenů se ale bude moci podle expertů hovořit až za patnáct dvacet let, po něž se bude muset i nadále očkovat. Teprve pak vyroste nová, zdravá generace.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí