zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma, která uložila německý odpad v Libčevsi, je v konkurzu

10.03.2006
Odpady
Firma, která uložila německý odpad v Libčevsi, je v konkurzu
Praha - Firma Bau-24, která v Libčevsi na Lounsku nelegálně uložila odpad z Německa, je v konkurzu. Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti. O firmu se intenzivně zajímají české úřady - Inspekce životního prostředí s ní zahájila správní řízení, ve kterém může dostat pokutu až deset milionů korun.

Návrh na konkurz Bau-24, která sídlí v Praze 7 - Holešovicích, podali dva věřitelé, vyhlášen byl v pondělí. Správcem konkurzní podstaty byl ustaven Zbyněk Zapotil z Prahy.

Jednatelem Bau-24 je René Grünwald z Brna. Podle některých informací je podezřelý i z dalšího případu dovozu německého odpadu. Jeho společnost Benefon Praha si pronajala halu v pražských Lahovičkách, kde byl nelegálně uložený odpad z Německa rovněž nalezen.

Bau-24 si zatím zřejmě nepřevzala úřední dopis, kterým ji české úřady ukládají do týdne odpady z Libčevsi odklidit. Pravidla správního řízení uvádějí, že deset dní po odeslání dopisu, což bylo 1. března, se má za to, že adresát zásilku převzal. Pak začne plynout týdenní lhůta pro odklizení odpadu.

Sklad s odpadem z Německa, mimo jiné i textilie a autokoberce, byl objeven v areálu bývalého kravína v Libčevsi počátkem ledna. Nelegální skládka několikrát hořela. Podle názoru místních byla úmyslně zapálena. Jelikož rozbory prokázaly, že se jedná o nebezpečný odpad, mohou náklady na likvidaci skládky dosáhnout až pěti milionů korun. Pomoc už přislíbil stát.

Ministerstvo životního prostředí nechce, aby byl odpad zlikvidován v českých spalovnách, protože by tak vznikl precedens. Už dříve ale nevyloučilo možnost odklizení českou firmou do meziskladu. Náklady mají nést ti, kteří odpad nelegálně dovezli, tedy německá firma či její spolupracovníci na české straně. Odvoz odpadu se ale podle některých informací začíná komplikovat, protože Němci údajně požadují konkrétní důkazy o tom, že odpad pochází právě od nich.

O německém odpadu, kterého podle odhadu do Česka navezli Němci na 15.000 tun, bude ve čtvrtek v Bruselu hovořit ministr Libor Ambrozek se svým spolkovým kolegou.

www.ceskenoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí