zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na normální zimy jsme si už odvykli

14.03.2006
Obecné
Na normální zimy jsme si už odvykli
Zimu podobné té letošní zažilo Česko už několikrát. Například v letech 1939, 1944 či 1970. Meteorolog Vladimír Vondráček říká, že taková zima, jakou poznáváme nyní v polovině března, je i pro něj neobvyklým jevem.


HN: Jak se vám jeví letošní zima, a zejména včerejší sněhová nadílka?
V tuto dobu je to poměrně neobvyklý jev, ale není to rozhodně poprvé v historii, kdy takto v polovině března sněží. Rozhodně je to ale běžnější v lednu a v únoru než v březnu. Známým historickým příkladem ale je, že když 15. března 1939 přijeli do Prahy Němci, zrovna sněžilo.


HN: Nakolik to jde dohromady s informacemi o globálním oteplování?
Je třeba chápat, že globální oteplování neznamená, že by všude mělo být tepleji. Jde spíše o to, že globální oteplování přináší klimatické výkyvy. Někde tedy může být i chladněji. Jde tu spíš o míru extrémů v počasí, jak u teplot, tak u množství srážek, které spadnou.


HN: Není to i tím, že jsme si zkrátka odvykli na normální zimy?
Určitě to je i tím, protože v posledních dvaceti letech jsme zaznamenávali zimy, které byly teplotně takzvaně nadnormální. Loňská a letošní zima je ve srovnání s tím výrazně chladnější, a zdá se nám, že je nezvykle studená. Ale v podstatě jde o běžnou zimu.


HN: Má i to vliv na podceňování projevů zimy? Můžeme připomenout střechy padající pod tíhou sněhu...
Ano, může to mít vliv i na to. Tahle zima patří k obzvláště bohatým na sníh a na to už taky nejsme za poslední dvě desítky let zvyklí. Možná k tomu ale přispívá i to, jak často se mluví o globálním oteplování. Jako bychom pak měli pocit, že si na zimu nemusíme dávat pozor.


HN: A kdy si tedy nebudeme muset dávat pozor? Kdy přijde jaro?
V každé nadmořské výšce a každý rok jaro přichází jindy. Klimatické jaro nastává tehdy, když průměrná denní teplota za čtyřiadvacet hodin zůstane minimálně na pěti stupních Celsia. A letos je to jako naschvál, že právě na rovnodennost, na první jarní den 21. března, se znovu počítá s ochlazením.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí