zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Evropany se valil sníh i voda ze zdivočelých řek

15.03.2006
Ovzduší
Na Evropany se valil sníh i voda ze zdivočelých řek

Berlín/Londýn/Řím - Rozmary předjarního počasí o víkendu trápily nejen Čechy a Moravany, ale i další Evropany. Na část kontinentu se valil sníh, jinde lidi sužovaly rozvodněné řeky.

Vydatně sněžilo dokonce v italských Benátkách, takže doprava ve městě téměř ustala. Ve Skotsku bílá masa zatarasila četné silnice a letiště v Glasgowě a Edinburghu přerušila provoz. Řada vesnic zůstala bez elektrického proudu, protože dráty potrhala silná vichřice.

Skutečné drama se odehrálo v sanitce, která uvízla v hrabství Ayrshire ve sněhu i s ženou, která spěchala k porodu. Vše dopadlo dobře, rodičku naložil vojenský vrtulník a žena v nemocnici přivedla na svět zdravou holčičku.

"Toto není všechno. Mohutné sněžení očekáváme v pondělí odpoledne," varoval meteorolog Peter Gibbs. Na nejhorší se má připravit severní Anglie.

Německá země Sasko, která sousedí se severozápadními Čechami, se ve sněhu doslova topila. Na některých krušnohorských hraničních přechodech se zastavilo odbavování.

Vytrvale padal sníh také na jihu Německa. Na dálnici mezi Mnichovem a Stuttgartem uvízla řada kamionů a výrazně zbrzdila provoz.

Na nejvyšším německém vrcholu - třítisícové Zugspitze v Alpách - bylo naměřeno minus 25,7 stupně Celsia, a tím vůbec nejnižší hodnota pro polovinu března za posledních 105 roků.

Jinde v Evropě se lidé potýkali se záplavami. Ve francouzském Baskicku povodeň přerušila zásobování 32 tisíc domácností elektřinou.

V severním Španělsku se z břehů vylila řeka Arga a zaplavila město Pamplona. U našich východních sousedů zalila voda z tajícího sněhu o víkendu obec Cífer u Trnavy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí