zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vlnitá lepenka pro životní prostředí

22.03.2006
Obecné
Vlnitá lepenka pro životní prostředí
Plastová bedna má o 87 % vyšší dopad na snižování ozónové vrstvy, než krabice z vlnité lepenky. To je závěr studie Polytechnické univerzity ve Valencii, kterou posvětila také Autonomní univerzita v Barceloně a v ČR např. Univerzita Pardubice. Vědci zkoumali oba materiály při přepravě ovoce a zeleniny na delší vzdálenosti a zároveň analyzovali celý jejich životní cyklus.

Podle španělských univerzit jsou hlavní devizou lepenky stromové plantáže, z nichž pochází dřevo pro výrobu papíru, jež je základní surovinou pro produkci vlnité lepenky. Stromy pohlcují CO2, a tak snižují množství tohoto "skleníkového" plynu v atmosféře. Pořízení krabice pro transport ovoce a zeleniny z vlnité lepenky je oproti plastu o 13 % levnější. Náklady spojené s dopravou jsou také ve všech případech nižší u lepenky. Cenový rozdíl mezi plastem a lepenkou se pak může ještě zvýšit, pokud je krabice prodána koncovému distributorovi. Plastové krabice jsou naopak vráceny zpět pro účely dalšího použití.

Cílem studie je podle vedoucího výzkumné skupiny Dr. Salvadora Capuze poskytnout platná kritéria, která pomohou při volbě vhodného obalu: "Stále více firem si je vědomo své odpovědnosti vůči udržitelnému vývoji. Úkolem nás výzkumných pracovníků je dosáhnout hlubších znalostí, vypracovat nástroje pro ekonomická a ekologická rozhodování a výsledky zpřístupnit každému." Informaci přinesl Svaz výrobců vlnitých lepenek, jehož cílem je zvýšení prestiže oboru a zlepšení informovanosti široké veřejnosti o problematice obalů z vlnité lepenky, vč. ekologické otázky. Svaz aktivně spolupracuje s mezinárodní organizací FEFCO, která se, mimo jiné, zabývá důkladným sledováním trhu s obaly v celém světě.
Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí