zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické sklo ovlivní výrobu LCD panelů

27.03.2006
Obecné
Ekologické sklo ovlivní výrobu LCD panelů

Společnost Corning vyvinula skelný substrát, který je podle ní mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí než dosavadní výrobky. Novinka, která v sobě neobsahuje žádné kovy, může být využita pro výrobu LCD (Liquid Crystal Display) panelů. Materiál označený jako Eagle XG tak pomůže firmám vyrábějícím uvedené obrazovky nejen splnit zvyšující se požadavky regulačních orgánů na ekologickou nezávadnost výrobků, ale také jim dovolí vyřazené produkty dále recyklovat.
Koncovým uživatelům ale inovace v podstatě nic nepřináší – ani současné sklo používané v LCD monitorech je nijak neohrožovalo. Problémy naopak vznikají během dosavadního způsobu výroby LCD - do skla se totiž přidávají škodlivé příměsi zejména kvůli eliminaci vytváření bublinek, které mohu vést k tomu, že je panel vyřazen.
Na vývoji nových materiálů má zájem mnoho firem z oblasti high-tech. Od letošního července totiž v Evropě vstupují v platnost podmínky RoHS (Restriction of the use of Certain Hazardous Substances in Electrical and Electronic Equipment Regulations), jež zakazují prodej zařízení, které obsahují určitou hladinu těžkých kovů, jako je kadmium, rtuť, olovo, šestimocný chrom a podobně. Podle vedení firmy Corning její skelný substrát kromě výše uvedených prvků neobsahuje ani antimon, arzen, baryum, chlor či fluor.

http://www.computerworld.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí