zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tatry se vzpamatovaly ze šoku

29.03.2006
Příroda
Tatry se vzpamatovaly ze šoku
Končící se zimní sezóna ve Vysokých Tatrách potvrzuje, že se všichni pesimisté mýlili. Před rokem a půl mnozí majitelé tatranských hotelů a rekreačních zařízení propadli panice, když větrná smršť zpustošila zdejší lesy a změnila krajinu k nepoznání. Při pohledu na zdevastovanou přírodu, popadané stromy a zablokované sjezdovky určitě neočekávali, že si rekreanti opět najdou cestu do Tater.
Přírodní katastrofa šokovala celé Slovensko a do obnovy Vysokých Tater se chtěl zapojit téměř každý. Vždyť jde o "jedinečný klenot Slovenska", jak mnohokrát po kalamitě upozorňovali všichni politici.
Pomoc Tatrám se navíc vystupňovala po následním požáru, který loni v létě zničil více než 1200 hektarů tatranského území a uštědřil horám druhou zdrcující ránu.

Milióny na obnovu
V současnosti se zprávy o Tatrách objevují v médiích již jen sporadicky, přičemž jde zejména o neshody při posuzovaní studie trvale udržitelného rozvoje.
Ochranáři se bojí přílišné komercionalizace hor a upozorňují, že rozšíření rekreačních zařízení na úkor přírody je nepřípustné. Diskuse je v plném proudu a momentálně se nedá říct, jestli vyhrají solventní investoři nebo ekologičtí aktivisté.
Na obnovu Tater dosud padly desítky miliónů korun z různých fondů a veřejných sbírek. Obnova bude přitom trvat minimálně 20 až 30 let. "Více než 35 miliónů korun použijeme výlučně na nákup sazenic a následné zalesnění 1200 hektarů kalamitou postiženého území," řekla minulý týden mluvčí ministerstva zemědělství Katarína Czajlíková.
Slovensko získalo přibližně 200 miliónů korun i z evropského Fondu solidarity. Celkové škody způsobené vichřicí však dosáhly závratných osmi miliard slovenských korun.

Úspěšná sezóna
Na pozadí obnovy Vysokých Tater a diskusích o optimálním plánu rozvoje mají Tatry za sebou poměrně úspěšnou turistickou sezónu. Sjezdovky jsou plné lyžařů a hoteliéři i cestovní kanceláře již mohou pomalu počítat výdělky.
"Tato sezóna byla velmi dobrá. Měli jsme o 25 procent více turistů než loni. Určitě si nemůžeme stěžovat," uvedla pro Hospodářské noviny manažerka Grand Hotelu Praha v Tatranské Lomnici Božena Fábryová.
Sezóna v Tatrách je u konce, ale sněhu je pořád hodně a hotely proto očekávají před Velikonocemi další turisty. "Mnoho lidí nám telefonuje a ptají se nás, jak mohou pomoci. Pokaždé jim odpovím, že nejlépe pomohou, když přijedou na dovolenou," uvedla Karin Petríková z Hotelu Smokovec.
Majitelé hotelů a turistických zařízení shodně konstatují, že letošní sezóna se s loňskou nedá vůbec srovnávat. I když je pohled na zničené stromy stejně smutný jak loni, turisté neustále přicházejí.
"Mnozí návštěvníci, kteří byli ve Vysokých Tatrách před kalamitou, mají dnes slzy v očích. Samozřejmě si užívají lyžování, ale při pohledu na Tatry reagují velice citlivě," dodala Petríková.
Statistiky ukazují, že kalamita zřejmě přinesla určitou změnu do turistického ruchu Vysokých Tater. Přijíždí méně Poláků a Čechů a zvýšený zájem projevují zejména turisté ze západní Evropy a z rusky mluvících zemí.
I když se život ve Vysokých Tatrách postupně dostává do starých kolejí, jak jejich obyvatelé, tak i turisté na přírodní katastrofu a škody, které způsobila, ještě dlouho nezapomenou.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí