zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomoucká radnice otestuje v Radíkově sběr biologického odpadu

30.03.2006
Odpady
Olomoucká radnice otestuje v Radíkově sběr biologického odpadu

Olomouc -- Olomoucká radnice zahájí v dubnu v městské části Radíkov pilotní projekt sběru biologicky rozložitelného odpadu, mezi který patří například větve či listí. V případě, že se osvědčí, zváží rozšíření sběru do dalších částí krajského města. Projekt si klade mimo jiné za cíl snížit objem směsného odpadu, za jehož uložení na skládkách město platí.

Vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka dnes ČTK řekl, že radnice bude projekt testovat do října. Ve spolupráci s místními technickými službami bude každou sobotu do Radíkova přistavovat dva kontejnery na biologicky rozložitelný odpad.

"Jeden bude sloužit pro umístění odpadů ze dřeva, jako jsou ořezy či větve, druhý pro odkládání trávy a listí," uvedl Loyka. Odpad ze dřeva využije podle něj jako palivo výtopna na biomasu v zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Trávu a listí budou pracovníci technických služeb vozit do kompostárny.

Město po vyhodnocení projektu zváží rozšíření sběru do dalších částí města. "Jestliže se nám podaří biologicky rozložitelný odpad vytřídit, může být ještě využitelný. Tím by se samozřejmě snížilo celkové množství odpadů, což patří k základním cílům schváleného plánu odpadového hospodaření města," uvedl Loyka.

Obyvatelé Olomouce vyprodukovali loni 16 592 tun směsného odpadu, což je o 2410 tun méně než v roce 2004. Vedení města již dříve vysvětlilo snížení větší aktivitou lidí při separaci odpadů. Objem vytříděného papíru, skla a plastů se loni v Olomouci meziročně zvýšil o téměř 20 procent na 2295 tun.

Vladimír Onderka
Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí