zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jarní barvy Výstaviště Flora Olomouc

31.03.2006
Příroda
Zemědělství
Jarní barvy Výstaviště Flora Olomouc
Prvního dubna se návštěvníkům opět otevře botanická zahrada Výstaviště Flora Olomouc.

Přesto, že zima byla letos extrémně dlouhá a ani začátek jara není pro zahradníky zrovna nejlepší, v areálu barvy nechybí. Hned u vstupu na sebe omamnou vůní upozorní nádherně, žlutě a červeně kvetoucí keře vilínu japonského a pestrobarevné hlavičky ukazují i první cibuloviny – krokusy a sněženky.

Kromě postupně rozkvétající nádhery květin, keřů a stromů připravují pracovníci botanické zahrady pro návštěvníky v průběhu celého roku  pestré doprovodné akce. Jednou z novinek, které letos nabídnou,  je i prodloužení návštěvnické sezóny až do konce října. „Doufáme, že díky tomu  snad návštěvníci omluví některá omezení vyplývající ze započaté rekonstrukce zahrady, a budou se s námi těšit na její novou tvář, kterou si tato, často opomíjená, část města určitě zaslouží. Tímto bychom také rádi oslovili širokou veřejnost a přátele zeleně s nabídkou možností dobrovolných prací. Budou ku prospěchu jak zahrady, jejích zelených i zvířecích obyvatel a samozřejmě samotných návštěvníků,“ uvedla vedoucí botanické zahrady Radka Puchnerová.  Pro všechny, kteří zahradě pomohou, bude podle ní připravena i zajímavá odměna.

Sbírkové skleníky výstaviště, které zahájily sezónu o měsíc dříve než botanická zahrada, respektive největší z nich, palmárium, se v současné době mohou svým návštěvníkům pochlubit pestrobarevně kvetoucími strelíciemi, broméliemi,  oranžovými květy klivií,  či bíle rozkvétajícími lianami bougainvilley.  Tropickému skleníku zase vévodí  keř filipinské medinily s převislým květenstvím růžově zbarvených listů.

Jediné ze zelených ploch Flory,  které si na jarní barvy  musí ještě trochu počkat, jsou   Smetanovy sady, v jejichž exteriérech se výstaviště  rozkládá.  Do zdejších záhonů vysadili zahradníci loni na podzim více než 25 tisíc tulipánů ve 150 odrůdách. Pestrobarevná „Holandská zahrada“ bude součástí květinových přehlídek spojených s první  letošní zahradnickou výstavou – mezinárodní Florou Olomouc. Největší česká květinová výstava letos otevře brány ve dnech 20. – 23. dubna. (www.flora-ol.cz)
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí