zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sdružení Calla chce zmapovat vytěžené přírodovědně cenné pískovny

07.04.2006
Geologie
Sdružení Calla chce zmapovat vytěžené přírodovědně cenné pískovny

„Mnoho lidí vnímá vytěžené pískovny jako zdevastované plochy bez života. Chtěli bychom jim ukázat, že to není tak docela pravda,“ říká vedoucí projektu Klára Řehounková ze sdružení Calla. „Pískovny se mohou stát útočištěm řady vzácných a chráněných druhů živočichů a rostlin, které mnohdy v okolní krajině nenacházejí vhodné podmínky pro svůj život.“

Příkladem takového druhu je břehule říční, zákonem chráněný pták podobný vlaštovce. Břehule původně hnízdily ve stržených březích řek, do kterých si vyhrabávaly nory. Regulace vodních toků je o jejich původní hnízdiště připravila. Hlavními místy jejich výskytu se pak staly právě pískovny.

„Naše sdružení má s ochranou pískoven dlouholeté zkušenosti. Již několik let se věnujeme velkému hnízdišti břehulí v třebečské pískovně. Proto jsme se rozhodli naše aktivity v této oblasti dále rozšířit,“ vysvětluje předseda sdružení Calla Edvard Sequens.

Během letošního roku se kromě mapování pískoven uskuteční odborný seminář a přednášky pro veřejnost. První přednáška je plánována na konec května do Borovan, druhá na podzim do Českých Budějovic. Sdružení Calla zřídí také webové stránky projektu, které by měly sloužit jako zdroj informací pro všechny odborné i laické zájemce.

„Těžba štěrkopísku patří mezi aktivity, které jihočeskou krajinu výrazně ovlivňují. Chtěli bychom ukázat její pozitivní i negativní stránky a umožnit využití získaných informací v ochraně přírody, v ekologické výchově nebo v řízeních o těžbě štěrkopísku,“ uzavírá Klára Řehounková.

Zdroj: Calla-Sdružení pro záchranu prostředí
URL zdroje: calla.ecn.cz
Autor: Klára Řehounková
E-mail autora: klara.rehounkova@calla.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí